Moskva 11. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Sergei Karpukhin)

Nie je vhodné hovoriť, kto bol víťazom alebo porazeným na pondelkovom summite normandskej štvorky v Paríži. Uviedol to v stredu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov

Na snímke Dmitrij Peskov

Reagoval tak na slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý uviedol, že summit sa skončil „nerozhodne“.

„Každý sledoval rovnaký cieľ, a to pokračovať v práci normandského formátu po dlhej prestávke a oživiť skutočné úsilie o nájdenie riešenia konfliktu na juhovýchode Ukrajiny,“ citovala Peskova agentúra TASS.

Podľa hovorcu Kremľa „boli v tomto smere podniknuté určité kroky, dôležité kroky, ale ešte ostáva veľa práce“.

Po trojročnej prestávke sa 9. decembra v Paríži konal summit normandskej štvorky s cieľom urovnať konflikt v Donbase. Zišli sa na ňom hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny — Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj. Konali sa tam aj prvé dvojstranné rozhovory Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt.

Ako zhrnula agentúra UNIAN, účastníci summitu normandskej štvorky v Paríži sa prihlásili k plnej implementácii mierových dohôd podpísaných v Minsku a dohodli sa na odsune jednotiek a vojenskej techniky znepriatelených strán v troch ďalších sektoroch na styčnej línii, implementácii aktualizovaného plánu odmínovania na území Donbasu, zapracovaní tzv. Steinmeierovho plánu do ukrajinského zákonodarstva, výmene zadržiavaných osôb spôsobom „všetkých za všetkých“, a to do konca roku 2019, ako aj na predĺžení platnosti osobitného štatútu pre jednotlivé entity v Donbase.

Predošlý summit normandskej štvorky na úrovni lídrov sa uskutočnil 19. októbra 2016 v Berlíne. Jeho účastníci potvrdili, že v konflikte v Donbase odvtedy nenastal žiadnemu prelom.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj