Moskva 24. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)
 
Moskva vo štvrtok podporila venezuelského prezidenta Nicolása Madura, označila ho za “legitímneho” lídra krajiny a odsúdila “uzurpáciu moci” zo strany opozície. Kremeľ sa tak vyjadril po tom, ako sa venezuelský opozičný líder Juan Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta

Na snímke Dmitry Peskov

“Považujeme pokus o uzurpáciu moci vo Venezuele za… porušenie základov medzinárodného práva,” uviedol Dmitrij Peskov, hovorca prezidenta Vladimira Putina. “Maduro je legitímnou hlavou štátu,” dodal.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo zahraničné zasahovanie do záležitostí Venezuely a podľa agentúry AFP uviedlo, že takéto aktivity by mohli viesť k chaosu a ku krviprelievaniu v tejto juhoamerickej krajine. “Je to priama cesta k bezpráviu a krviprelievaniu,” uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.
Predseda venezuelského Národného zhromaždenia a opozičný vodca Guaidó sa v stredu vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely. Jeho legitimitu ako nového prezidenta už okrem USA uznali s výnimkou Mexika všetky štáty patriace do tzv. limskej skupiny, ktorú tvoria najmä latinskoamerické krajiny, a to konkrétne Brazília, Kolumbia, Paraguaj, Peru, Argentína, Čile, Kostarika, Guatemala, Honduras, či Kanada, informovala agentúra AP.
Na stranu Madura sa dosiaľ otvorene postavili Mexiko, Bolívia, Rusko, Kuba, Turecko ako aj Irán.
 
Príspevok Kremeľ: Maduro je “legitímnym” lídrom Venezuely zobrazený najskôr Hlavné správy.