Brusel 3. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Geert Vanden Wijngaert)

Lídri Európskej únie by sa mali 28. mája stretnúť v Bruseli na summmite, ktorý bude venovaný diskusii o smerovaní európskej exekutívy v najbližších piatich rokoch

Ilustračné foto

Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá uviedla, že schôdzka sa uskutoční dva dni po voľbách do Európskeho parlamentu. Podobná schôdzka sa konala aj po eurovoľbách v roku 2014.

Predpokladá sa, že predseda Európskej rady Donald Tusk oznámi plány na zvolanie povolebného summitu na budúci týždeň v rumunskom meste Sibiu, kde sa 9. mája na pozvanie rumunského prezidenta Klausa Iohannisa uskutoční neformálny summit Európskej rady.

Avizované stretnutie by malo európskym lídrom umožniť diskusiu o tom, kto vystrieda Jeana-Clauda Junckera na poste predsedu Európskej komisie. Jeho nástupca by mal byť oficiálne nominovaný na summite 20. a 21. júna v Bruseli. Schvaľovať by ho potom mali poslanci nového europarlamentu.

Parlament, ktorého poslanci budú zvolení vo voľbách konaných v jednotlivých členských štátoch 23.-26. mája, sa na ustanovujúcom zasadnutí zíde 2. júla.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Zdroj