Rím 1. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot-video.img.ria.ru)

Sopka Etna na Sicílii v južnom Taliansku v piatok ráno 31. mája začala chrliť lávu a popol. Krátery na juhovýchode a severovýchode najvyššej sopky na európskom kontinente chrlia popol a lávu stovky metrov vysoko

Talianska agentúra Ansa s odvolaním sa na správy krajských úradov uviedla, že frekvencia vibrácií lávy v sopke bola stanovená na stredne-vysokej úrovni s následným poklesom.

Podľa riaditeľa Národného inštitútu pre geografické a sopečné výskumy Eugenia Privetera aktivizácia vulkánu nemusí trvať dlho, ale zároveň sa môže ťahať mesiace.

Privetera dodal, že sopka neohrozuje životy miestnych občanov. Evakuácia okolitých dedín nie je plánovaná. Ale talianske úrady sa rozhodli uzavrieť letisko v oblasti sopky. V marci 2017 bolo v dôsledku erupcie sopky zranených desať ľudí. Naposledy došlo k silnej erupcii sopky takmer pred 30 rokmi.

Ale pred dvoma týždňami podľa Národného inštitútu pre geografický a sopečný výskum bola v obciach na svahoch sopky prekročená bezpečná úroveň koncentrácie rádioaktívneho plynu radónu.

Vedci pravidelne registrovali prekročenie bezpečnej úrovne až o trojnásobok, niekedy dokonca o desaťnásobok.

Výskumníci poukazujú na to, že radón nemá ani farbu, ani chuť, ani vôňu, ale môže vyvolať vývoj nádorov, a preto vplyv tohto plynu je obzvlášť nebezpečný.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj