Nitra 10. februára 2018 (HSP/Foto: HSP/Eugen Rusnák)

Ponitrianske múzeum v meste pod Zoborom ponúklo jedinečnú možnosť nahliadnuť do mysle rezbárov odrážajúcej sa v ich dielach. V jeho priestoroch sa včera večer uskutočnila vernisáž výstavy Krása dreva, na ktorej prezentujú mnohé zaujímavé diela umelcov – rezbárov.
Záber z výstavy Krása dreva

Návštevníci výstavy sa v týchto dňoch môžu oboznámiť s drevorezbami členov bratislavského Združenia SPOROFA – Spoločnosti rozvinutej fantázie z oblasti histórie, národopisu, vinohradníctva a vinárstva. V priestoroch múzea sú vystavené taktiež diela so sakrálnymi motívmi s použitím techniky spracovania a dotvárania diel ako je rezba i povrchová úprava morením, či farbením.

Nezisková spoločnosť SPOROFA vznikla v Ružinove. Jej zakladateľom bol fotograf a rezbár Stanislav Pekár. Cieľom spoločnosti je združovať výtvarne orientovaných ľudí, ktorí sa neprofesionálne venujú tejto činnosti. SPOROFA vznikla so zámerom všestranne podporovať činnosť svojich členov, propagovať ich činnosť organizovaním výstav, zlepšovať podmienky pre tvorbu a hľadať sponzorov na rozvoj spoločnosti.

Samotná včerajšia vernisáž výstavy v Ponitrianskom múzeu začala krátkym príhovorom riaditeľa múzea Mgr. Antona Števka a predstavovaním autorov – členov združenia SPOROFA. Sú síce členmi tohto bratislavského združenia, ale bývajú v rôznych kútoch Slovenska. Svoje diela na výstave predstavili: Ján Boledovič, Ján Ferians, Ján Lukačovič, Štefan Récky, Ľuboš Straka, Dušan Švorc, Peter Švorc a Anton Vizner.

Umelci porozprávali o svojej tvorbe, cestách po Slovensku a o záujme o národnú kultúru, umenie a tradície. Ich slová o záujme o národnú kultúru prekrásnou hrou na fujare a harmonike a aj spevom potvrdil Ľuboš Straka. Potom sa účastníci vernisáže oboznámili s výstavou a originálnymi a kvalitnými dielami rezbárov.

Kým je drevo pre mnohých iba palivo na kúrenie, pre stolára je to materiál na výrobu nábytku a rôznych predmetov, v očiach rezbára je médiom pre nové umelecké dielo. Rôzne podoby vdýchnutia života tomuto materiálu rukami rezbárov práve predstavuje výstava Krása dreva.

Všade okolo nás sa nachádzajú rôzne druhy stromov. Uvedomujeme si, že bez nich by bol život nemožný, pretože sú zdrojom kyslíka a že po skončení svojej púte sa z nich stáva zdroj vykurovania, či surovina na výrobu nábytku a doplnkov. Rezbári však pri pohľade na drevo vidia svojimi očami umelecké dielo. Nadaním, ktorým boli obdarení v spojení s fantáziou a zručnými rukami mu dokážu dať novú dych vyrážajúcu podobu.

Výstava Krása dreva v Ponitrianskom múzeu potrvá do 5. marca.