Londýn 10. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)
 
Britská kráľovná Alžbeta II. vzdala v utorok hold Kráľovskému letectvu (RAF), ktoré si pripomína 100. výročie založenia. Panovníčka a ďalší členovia kráľovskej rodiny sledovali z Buckinghamského paláca prelet takmer 100 lietadiel z rôznych epoch – od strojov z druhej svetovej vojny až po súčasné stíhačky s technológiou stealth.

Na snímke britská kráľovná Alžbeta II. (uprostred vľavo), princ Charles (vľavo), Camilla vojvodkyňa z Cornwallu (druhá zľava), Meghan vojvodkyňa zo Sussexu (uprostred vpravo), princ Harry (tretí sprava), princ William (druhý sprava) a Kate vojvodkyňa z Cambridgeu (vpravo) sledujú prelety Kráľovských vzdušných síl nad Buckinghamským palácom

V centrálnom Londýne sa pri tejto príležitosti zišli tisíce ľudí, ktorí mali takisto možnosť obdivovať predstavené lietadlá vrátane bombardérov, špionážnych a nákladných strojov či vrtuľníkov. Prehliadku ukončila akrobatická skupina Red Arrows, ktorá zanechala na oblohe červeno-bielo-modrú stopu vo farbách britskej zástavy.
Na balkóne Buckinghamského paláca bol i priamy nástupník trónu princ Charles s manželkou Camillou, jeho syn princ William s manželkou Catherine a princ Harry s manželkou Meghan. Charles i William slúžili ako piloti v RAF. Slávnostné podujatie sa začalo omšou vo Westminsterskom opátstve, informuje agentúra Reuters.
Kráľovské letectvo sa v roku 1918, keď sa vyčlenilo z britskej armády a vojenského námorníctva, stalo prvými nezávislými vzdušnými silami na svete. Zohralo významnú úlohu v oboch svetových vojnách a iných konfliktoch.
“Húževnatosť, zručnosti a statočnosť sú vašimi poznávacími znakmi. Pamätám sa na bitku o Britániu, ktorá sa viedla na oblohe. Nesmieme nikdy zabudnúť na odvahu a obete týchto čias,” vyhlásila kráľovná, odkazujúc na rozhodujúci konflikt medzi RAF a nacistickými silami nad južným Anglickom v roku 1940.
 
Príspevok Kráľovná vzdala hold Kráľovskému letectvu, ktoré oslavuje storočnicu zobrazený najskôr Hlavné správy.