Londýn 16. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Leal-Olivas)

Britská kráľovná Alžbeta II. oficiálne schválila sobáš princa Harryho s Meghan Markleovou, bývalou americkou herečkou. Vyhlásenie jej veličenstva bolo prezentované na stretnutí Súkromnej rady Spojeného kráľovstva v stredu. Panovníčka sa v ňom zmieňuje o “najmilovanejšom vnukovi princovi Henrym” a “Rachel Meghan Markleovej”, informovala v piatok spravodajská stanica Sky News. Henry je skutočné meno princa z Walesu.

Na snímke kráľovná Alžbeta II.

Tak, ako tomu bolo v prípade vojvodu a vojvodkyne z Cambridgea, kráľovná ešte podpíše tzv. listinu súhlasu (instrument of consent), ktorá je vydávaná s Veľkou ríšskou pečaťou.
V prípade, ak by Harry súhlas od kráľovnej nezískal, on i jeho budúci potomkovia by boli vyradení z nástupníckej línie. Na základe príslušného zákona prvých šesť osôb následníckeho radu musí na sobáš získať súhlas panovníka. Ďalšími piatimi sú princ Charles, princ William, princ George, princezná Charlotte a princ Andrew.
Kráľovná sa po prvý raz stretla s Meghan Markleovou vlani v októbri, keď Harry pozval svoju snúbenicu na poobedňajší čaj do Buckinghamského paláca. Markleová sa prvýkrát objavila na verejnosti v spoločnosti Alžbety II. začiatkom tohto týždňa. S ďalšími členmi kráľovskej rodiny sa zúčastnila na omši vo Westminsterskom opátstve v Londýne pri príležitosti osláv Dňa Spoločenstva národov. Na ceremóniu prišla aj britská premiérka Theresa Mayová.
Svadba je naplánovaná na 19. mája a uskutoční sa v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade. Harry a Markleová oznámili svoje zásnuby vlani v novembri. Na svoju svadbu pozvali 2640 hostí. Zhruba 1200 pozvaných bude z radov širokej verejnosti. Približne 200 hostí bude zastupovať charitatívne spolky a ďalšie organizácie, ktoré táto dvojica podporuje. Medzi svadobnými hosťami budú aj miestni školáci, obyvatelia Windsoru a členovia kráľovskej rodiny.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.