Sofia 16. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Valentina Petrova)

Všetky krajiny západného Balkánu majú reálnu šancu, aby sa v roku 2025 stali členmi Európskej únie. Uviedla to v piatok šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová na brífingu v rámci neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí EÚ v Sofii.
Na snímke šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová

Mogheriniová podľa agentúry AP ďalej povedala, že nedávno prijatá stratégia EÚ sa zahŕňa integráciu celého regiónu a medzi regionálnymi kandidátmi “nevytvára odlišné skupiny či kategórie”.
Podľa tejto stratégie by Srbsko a Čierna Hora mohli vstúpiť do EÚ do roku 2025, ak splnia všetky potrebné podmienky. Mogheriniová však dodala, že túto “realistickú možnú perspektívu” má každý z týchto balkánskych štátov uchádzajúcich sa o členstvo v EÚ.
Ku krajinám západného Balkánu, ktoré nie sú v EÚ, patria Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Macedónsko, Srbsko a Čierna Hora.
Mogheriniová vystúpila s prejavom na záver dvojdňového neformálneho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci, na ktorom sa zúčastnili ministri zahraničných vecí EÚ a ich kolegovia z kandidátskych krajín. Bulharsko momentálne do konca júna predsedá v Rade EÚ.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.