Budapešť/Bratislava 25. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/MTI/Janos Vajda)

Krajiny V4 dnes okrem iného riešili aj brexit
Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) chcú dosiahnuť posilnenie váhy národných parlamentov v rámci politiky Európskej únie. Vyplýva to zo záverečného uznesenia dnešnej schôdzky parlamentných výborov pre európske záležitosti krajín V4 v maďarskom mestečku Sárospatak v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe.
Na snímke delegáti Komisií európskych vecí krajín Vyšehradskej štvorky (V4) počas ich dvojdňového pracovného zasadnutia v maďarskom Sárospataku

Podľa agentúry MTI predseda maďarského parlamentného výboru pre európske záležitosti Richárd Hörcsik z vládnej strany Fidesz pripomenul, že dnešné stretnutie bolo prvou schôdzkou počas terajšieho ročného maďarského predsedníctva vo Vyšehradskej skupine na parlamentnej úrovni. Maďarsko prebralo rotujúce predsedníctvo od Poľska 1. júla.
Na podujatí bol prítomný aj podpredseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Martin Klus.
“Vyšehradské krajiny už viackrát deklarovali, že považujú za dôležité posilniť úlohu národných parlamentov,” zdôraznil Hörcsik a dodal, že druhým dôležitým bodom programu rokovania bol brexit, pretože je zrejmé, že vystúpenie Veľkej Británie z EÚ bude pre každého bolestivé.
Podľa jeho slov V4 nebude viesť separátne rokovania s Britániou, avšak ak ktorákoľvek z krajín štvorky utrpí počas rokovaní o brexite ujmu, potom proti tomu vystúpi spoločne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.