Vladivostok 16. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)
 
Krajiny BRICSu už nielen pripravujú svoje spoločné projekty, ale začínajú ich aj realizovať. V súčasnosti otvárajú svoj prvý veľký hospodársky projekt. Niekoľko spoločnosti členských krajín BRICSu v Čitinskej oblasti Ruska bude ťažiť zlato.

Ilustračné foto

Túto informáciu pre médiá prezradil v priebehu Východného hospodárskeho fóra vo Vladivostoku podpredseda indickej spoločnosti SUN Group Shiv Vikram Khemka. Pripomenul, že Rusko a India  dlhodobo spolupracujú vo viacerých oblastiach: letectvo, kozmonautika, obranný priemysel, energetika, ropný a plynový priemysel, farmaceutika, rozvoj infraštruktúry a pod. Podčiarkol, že ruskí a indickí partneri sa dohodli na rozvoji spolupráce aj v iných oblastiach.
Jednou z nich je ťažba zlata na Sibíri. Shiv Vikram Khemka novinárom prezradil, že jeho spoločnosť získala projekt na ťažbu zlata v Čitinskej oblasti Ruska ešte pred 10 rokmi a v súčasnosti je v záverečnej etape rokovaní s čínskou spoločnosťou China National Gold Group Corporation a ruským Fondom pre rozvoj Ďalekého východu a taktiež s niektorými investormi z Brazílie a Južnej Afriky. Podčiarkol, že sa onedlho rozbehne prvý veľký spoločný hospodársky projekt členských krajín BRICSu.
Podpredseda SUN Group Shiv Vikram Khemka vyhlásil, že partneri mienia ťažiť viac ako 6,5 tony sibírskeho zlata ročne. Poukázal na to, že v celom regióne pribudne veľký počet nových pracovných miest. Očakáva sa prílev mladých zamestnancov do tejto oblasti a budovanie modernej infraštruktúry.
Eugen Rusnák
 
Príspevok Krajiny BRICSu začínajú svoj prvý veľký hospodársky projekt: V Čitinskej oblasti Ruska budú ťažiť sibírske zlato zobrazený najskôr Hlavné správy.