Bangkok 5. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Gemunu Amarasinghe)

Pätnásť krajín sa na samite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v thajskom Bangkoku dohodlo na tom, že na budúci rok uzavrú najväčšiu dohodu o voľnom obchode v ázijsko-pacifickom regióne

Poradca americkej národnej bezpečnosti Robert C. O’Brien (piaty zľava) a thajský premiér Prajut Čan-o-ča (šiesty sprava) pózujú s lídrami ASEAN-u počas spoločnej fotografie na summite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) – USA v thajskom meste Nonthaburi

Japonský ekonomický denník Nikkei s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou uviedol, že 15 zo 16 štátov, ktoré sa zúčastňujú rokovaní, chce v roku 2020 podpísať dohodu RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership). Šestnástym štátom je India, ktorá predložila nové podmienky a zatiaľ nie je isté, či sa k dohode pripojí. Indický premiér Narendra Modi povedal, že aktuálnu podobu dohody považuje za neférovú, ako informovala indická tlačová agentúra ANI.

Podľa tlačovej agentúry Kyodo chcú krajiny ďalej spolupracovať, aby do budúceho roka vyriešili rozpory. Samit lídrov štátov a vlád krajín ASEAN sa skonči v pondelok večer mierneho času.

Navrhovaná dohoda o voľnom obchode RCEP medzi desiatimi krajinami skupiny ASEAN a ďalšími šiestimi partnermi (Čína, Japonsko, India, Južná Kórea, Austrália a Nový Zéland. Rokovania o dohode sa oficiálne začali v novembri 2012 na samite ASEAN v Kambodži. Jej prípadné uzavretie by vytvorilo najväčší obchodný blok na svete, na ktorý by pripadalo okolo 40 % svetového hrubého domáceho produktu (HDP).

Členmi združenia ASEAN sú Indonézia, Filipíny, Malajzia, Singapur, Thajsko, Brunej, Mjanmarsko, Kambodža, Laos a Vietnam.

Obchodná vojna medzi USA a Čínou dala rokovaniam o dohode RCEP nový impulz rovnako ako rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý tesne po nástupe do funkcie ohlásil, že USA odstupujú od už vyrokovanej dohody TPP (Trans-Pacific Partnership). Krajiny, ktoré sú súčasťou RCEP, chcú využiť šancu a zaplniť túto dieru. Predovšetkým pre Čínu, ktorá je druhou najväčšou ekonomikou na svete, by bola táto dohoda o voľnom obchode veľkým úspechom.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj