Düsseldorf/Wiehl 12. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bjoern Hoecke)

Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá sa po nedávnych parlamentných voľbách v Nemecku po prvý raz dostala do Spolkového snemu a v ktorej sa napriek tomuto úspechu začalo krátko po voľbách prejavovať rozkoly, zrušila na blížiaci sa víkend naplánovaný krajinský zjazd v Severnom Porýní-Vestfálsku.
Šéf strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Börn Höcke

Práve na tejto akcii, ktorej dejiskom mal byť Wiehl neďaleko Kolína nad Rýnom, sa okrem iného malo vo voľbách rozhodnúť o nástupcovi bývalého šéfa krajinskej organizácie AfD Marcusa Pretzella. Tento manžel bývalej spolupredsedníčky AfD Frauke Petryovej v uplynulých dňoch stranu spoločne so svojou životnou partnerkou opustil.
AfD zdôvodnila rozhodnutie zrušiť plánovaný zjazd bezpečnostnými obavami konštatujúc, že došlo k masívnym a militantným hrozbám adresovaným účastníkom i hosťom zjazdu.
Nemecká polícia však konštatovala, že dvojdňový zjazd AfD nebol ohrozený, ochrancovia verejného poriadku sa na túto akciu dôsledne pripravovali zohľadniac koncepciu nasadenia pri rôznych scenároch, takže uskutočnenie plánovaného podujatia bolo zabezpečené.
Rôzne spolky a združenia avizovali na oba víkendové dni viacero demonštrácií s účasťou až do 1500 ľudí.
Krajinská organizácia AfD, ktorej sa takisto nevyhol rozkol, má viac ako 4500 členov a je početne najsilnejšou zložkou strany svojho druhu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.