Brusel 7. marca 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Emilio Morenatti)

Krajinám EÚ, ktoré odmietajú prijímať žiadateľov o azyl, sa znovu vyhráža niekto z Bruselu. Podľa švédskej europoslankyne Cecilie Wikströmovej by sa im mali pozastaviť ich štrukturálne fondy

Ilustračné foto

Namiesto pôvodného návrhu Európskej komisie vyčíslenia 250 000 eur za každého odmietnutého žiadateľa o azyl navrhuje švédska europoslankyňa Cecilia Wikströmová pre “neposlušné” krajiny pozastavenie platieb z európskych štrukturálnych a investičných fondov.

“Zistila som, že je neetické oceniť jednotlivca,” vyhlásila podľa euobserver.com. Zamerá sa preto na inú oblasť: “Štáty by nemali dostávať toľko peňazí, pokiaľ nie sú v súlade s právnymi predpismi EÚ.”

Hoci nekonkretizovala, ako by mechanizmus pozastavenia eurofondov mal v praxi vyzerať, povedala, že túto myšlienku už konzultovala s právnymi službami a že je možné ju realizovať. “Väčšina členských štátov by to podporila,” myslí si Wikströmová. Je navyše presvedčená, že tieto opatrenia pohnú k zmene názoru tie krajiny, ktoré sa v súčasnej dobe zdráhajú prijať žiadateľov o azyl.

Pojem “flexibilnej solidarity”, s ktorým prišla naša krajina počas svojho predsedníctva EÚ v minulom roku, podľa Wikströmovej “nie je dosť dobrý”. Slovensko navrhovalo, aby tie krajiny, ktoré nechcú prijímať žiadateľov o azyl, prispeli k spoločnej ochrane vonkajších hraníc svojimi personálnymi silami a zariadením.

Wikströmová chce tiež znížiť hranicu, kedy by sa spustilo premiestnenie utečencov z prvej línie krajín do ďalších, zo 150 % na 100 % naplnenia kvóty pre danú krajinu z prvej línie. Ak by však takáto krajina EÚ nedokázala chrániť svoje hranice a umožňovala neregistrovaným azylantom cestovať do iných krajín EÚ, Rada EÚ by mohla pozastaviť transfery z takejto krajiny.

Švédska europoslankyňa vo svojich vyjadreniach odmietla myšlienku, že by mal byť vytvorený hot-spot pre žiadosti o azyl mimo EÚ.