Bratislava 26. októbra 2018 (HSP/Foto:Facebook)
 
Podľa poslankyne hnutia Sme rodina Petry Krištúfkovej sa poslanci za Smer-SD prinajmenšom inšpirovali jej návrhmi, ktoré poslanci vládnej koalície v hlasovaní Národnej rady dvakrát odmietli a teraz ich predkladajú ako svoje

Na snímke Petra Krištúfková

Krištúfková vo štvrtok na sociálnej sieti uviedla, že s nemým úžasom si vypočula Roberta Fica a jeho návrh ako pomôcť matkám a rodinám v prípade neplatenia výživného. “V slušnej spoločnosti sa návrhy nekradnú a v slušnom parlamente sa podporujú, ak s nimi súhlasím,” komentovala členka hnutia Sme rodina.
Smer-SD v utorok zamietol jej návrh náhradného výživného, aby dva dni neskôr oznámil, že bude riešiť neplatičov výživného. “Už dvakrát som predložila návrh, aby výživné nevymáhala matka ale štát, lebo má na to podstatne lepšie možnosti. Dnes som si takmer rovnaké slová, ako som ich predniesla v parlamente, vypočula od Fica. Akoby čítal z mojej dôvodovej správy. Čo k tomu dodať? Aspoň viem, že robím dobrú prácu.”
Poslankyňa Krištúfková si myslí, že to isté sa týka aj návrhu na príspevok pre deti na začiatku školského roka, ktorý tiež predložila už dvakrát a následne bol predstavený ako nápad vládnej strany. “Proste a jasne – moja práca je riadne inšpirujúca,” zhodnotila.
 

 
Predmetom návrhu, o ktorom píše Krištúfková je výživné na deti. V utorok uviedla, že štát nezohľadňuje pri poskytnutí náhradného výživného výšku riadneho výživného, ktoré bolo určené samotným súdom. “A tu sa štát správa schizofrenicky.” Na jednej strane štát – teda súd, určil výšku výživného, ktorá je nutná na výchovu dieťaťa. A na strane druhej, ten istý štát pri poskytnutí náhradného výživného podľa nej nerešpektuje právoplatné rozhodnutie súdu a má zato, že je postačujúca suma 108 eur.
“Tak to potom nenazývajme náhradným výživným, ale sociálnou pôžičkou, ktorú ešte mimochodom treba vrátiť. Navrhujem poskytovať náhradné výživné vo výške akú určil súd.”
Dodáva, že ďalšou podmienkou je príjem rodiča,ktorý nesmie presahovať 2,2 násobok životného minima (cca 600 eur). “Tento príjem osamelého rodiča, najčastejšie matky je jediným v rodine. Navrhujem zrušenie hranice príjmu, ktorú musí rodič spĺňať ak chce požiadať o náhradné výživné. Vychádzam z princípu, že suma výživného predsa už bola určená súdom aj s prihliadnutím na príjem rodiča.”
Krištúfková napísala, že je nemysliteľné, že štát ktorý poskytol náhradné výživné hodí bremeno vymáhania na samotnú matku. “Vie vymáhať rôzne pohľadávky, tak jeho povinnosťou je chrániť aj deti! Zvlášť, ak ide o ochranu práv detí, kde je štát viazaný aj medzinárodnými dohovormi. Navrhujem exekúciu na neplatiča nebude podávať rodič, ktorému je dieťa zverené do starostlivosti, ale štát čiže Úrad práce soc. vecí a rodiny. Je isté, že štát bude úspešnejší vo vymáhaní výživného, ako samotná matka (respektíve rodič) ktorému bolo náhradné výživné poskytnuté, ktorá má iné problémy a tými sú existenčné Zároveň to štát donúti už skutočne prijať účinné opatrenia na vymáhanie tejto povinnosti od dlžníkov.”
 

 
Návrhy Smeru
Zmeny vo vymáhaní výživného, predĺženie materskej či nižšia daň z pridanej hodnoty (DPH) na dojčenské potreby pre malé deti, ako napríklad detská výživa či plienky. Toto sú opatrenia, ktoré pripravuje koaličná strana Smer-SD na podporu mladých rodín. Informoval o nich po skončení zasadnutia členov predsedníctva strany predseda strany Robert Fico. Tieto by sa mali realizovať v rokoch 2019 až 2020.
Prvým opatrením je zmena pri vymáhaní výživného, Fico avizoval, že by ho po novom mal vymáhať štát. “Chceme aby štát prevzal zodpovednosť za vymáhanie výživného, ak nie je platené,” priblížil Fico s tým, že v praxi majú problémy najmä ženy matky. Po novom by ho mal štát automaticky vyplatiť žene a následne by vymáhal od neplatiča.
Druhým opatrením je predĺženie materskej. V hre sú dva varianty. Buď by sa predĺžila na celý rok zo súčasných 34 týždňov, alebo sa uskutočnia zmeny pri rodičovskom príspevku. “Buď by sme išli do predĺženia na celý rok, alebo necháme materskú v pôvodnej dĺžke a výške a pozrieme sa na rodičovský príspevok, ktorý výrazne klesne, ak prechádza žena z materskej na rodičovskú. Takáto podpora má svoje miesto,” poznamenal Fico.
 
Príspevok Kradnutie nápadov? Poslankyňa Krištúfková viní smerákov, že dvakrát odmietli jej návrh a teraz ho predkladajú ako svoj zobrazený najskôr Hlavné správy.