Je veľmi dobre si všimnúť, že ak je auto staršie, či má tzv. kontrolu originality. Nový majiteľ staršieho vozidla často ani len netuší, čo kúpil, lebo navonok je auto úplne v poriadku a falošné doklady sa od originálov bežne nedajú rozoznať.

Kontrola originality

Ich údaje korešpondujú so zmenenými identifikačnými kódmi na motore a dokonca aj karosérii. Zmenu takzvaných identifikátorov spoľahlivo vylúči len podrobná znalecká expertíza, teda kontrola originality.


Odporúčame do vašej pozornosti:

►Tieto značky sú medzi zlodejmi najobľúbenejšie: Patrí k nim aj vaše auto?

►Vaše ukradnuté auto môže skončiť v zahraničí: Na toto si dávajte pozor!

►Ročne zmiznú na Slovensku stovky áut: Väčšina z nich je nenávratne preč!


Overuje sa všetko

Cieľom kontroly originality je overenie spôsobilosti vozidla pre premávku na pozemných komunikáciách. Zároveň sa overuje výskyt údajov o vozidle a dokladoch v pátracích evidenciách a odhaľujú ďalšie neoprávnené alebo podvodné praktiky spojené s vozidlami. Je lepšie nechať zistiť si čo najviac o vozidle, aby ste nekúpili mačku vo vreci. Výsledok kontroly originality je obsiahnutý v Odbornom posudku o kontrole originality a vyjadruje stav spôsobilosti vozidla pre premávku na pozemných komunikáciách. Výsledok je verejný a prístupný na internete. Kontrolný mechanizmus už stihol preukázať, že dokáže eliminovať legalizáciu odcudzených a zmanipulovaných vozidiel. 


Neprehliadnite:

►Tešíte sa zo štvorkolesového tátoša, no neskôr nastane šok: Vaše auto ostane bez kolies, alebo bez rádia

►Pozor na kúpu vozidlá zo zahraničia: Prídete o auto aj o peniaze!


Obrátila sa na nás o pomoc

S problémom kúpy staršieho auta má skúsenosť aj naša čitateľka. Obrátila sa preto na nás s prosbou, aby sme jej problém vyriešili, aby sa nedostala do komplikácií. No zisťovanie tejto skutočnosti bolo aj pre nás veľmi náročné. Istý predajca ojazdených osobných áut jej ponúka na predaj osobné auto Škoda Octavia, pričom jej ani na viaceré žiadosti nezaslal kópie veľkého ani malého technického preukazu vozidla, v dôsledku čoho má podozrenie či nejde o odcudzené vozidlo resp. iný problém s ním. „Chcela by som vás poprosiť, či je možné zistiť skutočného majiteľa tohto vozidla, prípadne, či nie je evidované ako ukradnuté. Bojím sa, aby som neprišla do problémov,“ napísala nám pani Eva.

Krádeže vozidiel sa znižuje

My sme sa teda rozhodli zistiť ako je to v skutočnosti, a či auto je v evidencii odcudzených motorových vozidiel alebo nie. Oslovili sme v tejto veci Prezídium policajného zboru, no konkrétnej informácie sme sa nedočkali. „Daná problematika je vždy zaujímavá, nakoľko sa týka krádeže majetku a v prípadoch krádeží motorových vozidiel spôsobuje aj diskomfortnosť a imobilitu celej rodiny. Často do kúpy vozidla investuje rodina celé úspory, o ktoré nakoniec príde. Aj keď sa štatisticky počet krádeží motorových vozidiel znižuje, stále je zo strany Policajného zboru venovaná tejto problematike vysoká pozornosť. Policajný zbor eviduje majiteľov vozidiel, ale z dôvodu ochrany osobných údajov, nie je možné tieto údaje zverejňovať,“ odpovedala na našu otázku hovorkyňa Prezídia Denisa Baloghová.

Sme tu pre vás

Od apríla vám na stránke pluska.sk každý pracovný deň o 18.00 hodine prinášame ukradnuté autá na Slovensku.

Ak vám ukradli auto a doteraz ste ho za pomoci polície nenašli, napíšte nám na plustip@7plus.sk a vaše auto zverejníme na stránke. Do správy pripíšte evidenčné číslo vášho auta, farbu vozidla a miesto odkiaľ vám bolo auto ukradnuté. Pokiaľ máte fotografiu svojho auta, pošlite nám ho. 

Auto nie je kradnuté

A tak sme začali pátrať cez vlastné zdroje. Dozvedeli sme sa, že dané vozidlo nie je vedené v evidencii odcudzených vozidiel. Je však dôležité i napriek tomu si dávať veľmi dobrý pozor a pri kúpe auta byť veľmi obozretní. Stávajú sa totiž situácie, keď nič netušiaci človek si kúpi ukradnuté auto.

Kúpil som kradnuté auto

Jeden mladík z Liptova sa rozhodol, že si chce kúpiť auto. No keďže nemal dostatok peňazí, zobral si naň úver a s radosťou si ho kúpil. No netušil, že bude mať s ním veľké opletačky. Po takmer mesiaci keď mal auto kúpené si v jednom servise kupoval náhradné diely na vozidlo. „Nadiktoval som výrobné číslo auta a dozvedel som sa šokujúcu správu. Vozidlo je vraj ukradnuté a tak nakoniec skončilo na polícií,“ vraví Dušan (21). Ukazuje sa, že ani ostražitosť pri kúpe ojazdeného vozidla nestačí.