Washington 25. júla 2019 (HSP/ria.ru/Foto:SITA/AP-Diana Černáková)

Európski priaznivci amerického bridlicového plynu, hlavne v Poľsku, pobaltských krajinách a na Ukrajine by mali spozornieť: nie je všetko zlato, čo leskne… Napriek tomu, že sa vlády niektorých európskych krajín spoliehajú na dodávky zaoceánskeho „lacného a kvalitného“ plynu, ich sny sa sotva splnia

Ilustračné foto

Experti poukazujú na to, že sa bridlicovým spoločnostiam prestáva dariť, ich akcie rýchlo klesajú, niektorí majitelia už začínajú predávať svoje firmy, investori prestávajú investovať do tohto odvetvia.

Medzinárodná agentúra pre energetiku (International Energy Agency, IEA) varovala, že onedlho vzniknú „bridlicové problémy“. Podľa výpočtov tejto agentúry, už na začiatku budúceho roka svetový trh s ropou znova zaznamená nadbytok ponuky ropy, ako to bolo v r. 2014 – 2015, a ťažba ropy prevýši dopyt o dva milióny barelov denne. Ceny ropy budú klesať, bridlicové spoločnosti padnú na kolená.

Experti poukazujú aj na ďalšie nebezpečenstvá. Analytici Сiti Group prízvukujú, že členské krajiny OPEC obmedzujúc ťažbu ropy fakticky uvoľňujú trh pre americké bridlicové spoločnosti, ktoré o rok – dva dokážu značne zvýšiť export, pretože už na budúci rok spustia do prevádzky ropovody, ktoré spoja najväčšiu bridlicovú panvu Permian s pobrežnými terminálmi. Avšak analytici Bank of America pochybujú, či bridlicové spoločnosti dokážu naplno využívať tieto ropovody.

Ťažba v USA síce dosiahla rekordné ukazovatele 11,5 milióna barelov plynu denne, ale bridlicové odvetvie pociťuje katastrofálny nedostatok finančných prostriedkov. Koncom minulého roka väčšina bridlicových spoločností znížila svoje rozpočty o miliardy dolárov kvôli obrovskému zníženiu investícií. Investori sa presvedčili, že bridlicové spoločnosti produkujú iba veľké straty: za posledných desať rokov utratili o 200 miliárd viac, ako zarobili. Investori nechcú nalievať peniaze do sudu, ktorý nemá dno. Už vlani do tohto odvetvia investovali o polovicu menej, ako predtým. Navyše akcie bridlicových spoločnosti sa vypredávajú, ako počas pravidelných akcií v supermarketoch.

Problémy priznávajú aj zástupcovia bridlicových spoločností. „Odvetvie úplne zničilo dôveru investorov v priebehu ostatných desiatich rokov,“ uviedol Lee Tilman, generálny riaditeľ americkej ropno-plynovej spoločnosti Marathon Oil, štvrtej v USA ťažobnej spoločnosti. Kým väčšie spoločnosti sa zatiaľ udržiavajú na hladine, tie menšie krachujú. „Menšie spoločnosti, ktoré negenerujú voľný prúd peňazí, pociťujú veľké problémy. Investori ich odmietajú financovať,“ uvádza Financial Times.

Krachujú však aj niektoré veľké spoločnosti. V máji tohto roka americká ropno-servisná spoločnosť Weatherford International, jedna z vedúcich vrtných spoločností, oznámila, že je pred krachom. Vedenie spoločností Halcon Resources a Alta Mesa Resources uviedli, že podniky asi nedokážu pokračovať vo svojej činnosti.

Bridlicové spoločnosti rýchlo strácajú na hodnote. Niektoré z nich sa predávajú fakticky za babku. Napríklad, minulý týždeň americká spoločnosť Callon Petroleum informovala, že kupuje firmu Carrizo Oil & Gas za 3,2 miliardy dolárov. Je to mnohonásobne menej hodnoty tejto spoločnosti, ktorú mala pred piatimi rokmi, v období bridlicového boomu. Analytici vypočítali, že v prvom kvartálu tohto roka celková suma obchodných dohôd vo veci spojenia alebo kúpy spoločností v ropno-plynovom sektore USA klesla na najnižšiu úroveň za posledných desať rokov.

Vážne problémy zaregistrovali už vlani. Vo februári 2018 najväčšia  banská spoločnosť na svete – austrálska firma BHP Billiton začala rozpredávať aktíva v bridlicových bazénoch USA, vrátane troch v panve Permian. Svoje rozhodnutie vedenie spoločnosti vysvetlilo tým, že investície vo výške 20 miliárd dolárov v rokoch 2011 – 2017 boli „veľkou chybou.“

Analytici poukazujú na to, že netreba sa spoliehať na nový bridlicový boom: „V obozretnej budúcnosti bridlicovú ťažbu v USA čaká skôr stagnácia a potom zánik. Stála intenzifikácia ťažobných prác ešte viac znižuje ziskovosť,“ podotkli analytici spoločnosti Wood MacKenzie. Podľa analýzy americkej investičnej banky Goldman Sachs, do roka 2025 investície do bridlicových spoločnosti vôbec stratia akýkoľvek ekonomický zmysel: celé odvetvie krachuje.

Samotní americkí analytici predpovedajú zánik „bridlicového sna“, ktorý však doteraz snívajú niektorí politici a analytici v Európe, hlavne, v pobaltských štátoch, Poľsku, na Ukrajine a najnovšie aj v Gruzínsku. Snívajú o tom, ako sa zbavia ruského plynu a budú nakupovať kvalitný a lacný americký bridlicový plyn. Už aj dnes je jasné, že bude to iba krátky sladký sen a prebudenie nebude príliš príjemné…

Eugen Rusnák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj