Berlín 16. februára 2019 (HSP/Roman Bednár/Foto:Foto: TASR/AP-NASA)
 
Ako to bude vyzerať, keď naše bude Slnko umierať? Astronómovia si to môžu pozrieť v kozme už teraz, lebo taká kozmická dráma, akú raz očakáva aj naše Slnko, sa odohráva vo vzdialenosti približne 350 miliónov svetelných rokov.

Ilustračné foto

V uvedenej vzdialenosti od nás je súhvezdie Labute a v ňom hviezda Chi Cygni, ktorá má podobnú veľkosť ako Slnko. Je však o päť miliard rokov staršia a pomaly sa blíži jej posledná hodina.
Stráca svoje dlhodobé konštantné žiarenie a začína blikotať, to znamená, že sa mení veľmi silne jej jas. Raz je možné pozorovať Chi Cygni len s najsilnejšími teleskopmi, inokedy ho vidno voľným okom.
Vodíkové jadro – základ homogénneho žiarenia tohto slnka – už dohorelo. Blíži sa fáza, keď začne kolabovať. Vtedy začne extrémne narastať vnútorný tlak a príde k zapáleniu iných chemických elementov, s väčšou atómovou váhou.
Chi Cygni sa bude pritom farbiť do červena, začne pulzovať a enorme sa zväčšovať.
Ak by hviezda Chi Cygni bola v tom stave na mieste nášho Slnka, tak by už pohltila planétu Mars.
Čoskoro v tomto stave nasleduje gigantická explózia, pri ktorej hviezda vystrelí do kozmu veľkú časť svojej hmoty, podstatne sa zmenší a existuje v tejto forme ďalej ako takzvaný biely trpaslík.
Roman Bednár
 
Príspevok Kozmická dráma: Keď slnká zomierajú zobrazený najskôr Hlavné správy.