Londýn 4. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Kouč SR Ján Kozák považuje za obrovskú výzvu čeliť silnému Anglicku
Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Ján Kozák sa chce v pondelňajšom zápase kvalifikácie MS 2018 popasovať s favorizovaným Anglickom o dobrý výsledok. Na jeho tíme, na rozdiel od domáceho, nebude ležať ťarcha výsledkového imperatívu a táto skutočnosť by hosťom mohla vyhovovať. Prípadný bodový zisk by posilnil ich šance na postup, resp. účasť v baráži.
Na snímke tréner Ján Kozák

Po piatkovom víťaznom zápase so Slovinskom (1:0), po ktorom si Slováci upevnili druhú priečku v tabuľke F-skupiny, mali hráči voľnejší program. “V sobotu absolvovali ľahší tréning a regeneráciu, naplno trénovali iba hráči s menšou záťažou. Potrebujem ich ešte vidieť na dnešnom tréningu, lebo niektorí hlásili drobné problémy. Verím však, že všetci budú v poriadku a pripravení hrať,” povedal Kozák na predzápasovej tlačovej konferencii.
Kouč SR považuje za obrovskú výzvu čeliť silnému Anglicku: “Je to tak. Čaká nás ťažký zápas s veľmi silným súperom, ale chceme sa dobre pripraviť a popasovať o dobrý výsledok,” naznačil Kozák, ktorý si na “starom” Wembley zahral počas aktívnej kariéry. “Nie každému sa to podarí. Sám som zvedavý, ako sa štadión zmenil, čo je na ňom nové. Pamätám si, že sme prehrali 0:1, ale na zápase vládla fantastická atmosféra, bol to naozajstný zážitok odohrať takýto zápas.”
O hre lídra F-skupiny má lodivod slovenského tímu dostatok informácií, videl aj jeho víťazné ťaženie na Malte (4:0). “Angličania mali celý zápas pod kontrolou, výsledok 4:0 v ich prospech hovorí za všetko, aj keď súpera lámali trochu dlhšie. Ale dnes žiadny zápas na tejto úrovni nie je ľahký. Anglická reprezentácia má veľkú budúcnosť. Disponuje mimoriadne kvalitnými mladými hráčmi, ktorí potrebujú získať skúsenosti. Už teraz však tvoria dobrý tím a som presvedčený, že toto mužstvo bude o pár rokov veľmi silné. Mne osobne sa skladba anglického mužstva veľmi páči,” zložil Kozák kompliment najbližšiemu súperovi s súčasne svojmu náprotivkovi Garethovi Southgateovi.
Stopér Martin Škrtel si už na Wembley zahral v minulosti s FC Liverpool i s národným tímom pri prehre 0:4 v prípravnom súboji v roku 2009. Na 90-tisícový chrám, v ktorom privedie svoj tím s kapitánskou páskou na rukáve, sa teší: “Hrať vo Wembley je pre každého futbalistu česť. Na taký zápas sa všetci tešíme. Nemyslím si, že by som mal ja osobne niečo dokazovať, hoci som v Anglicku pôsobil. Nie je to zápas o mne, ale súboj Anglicka so Slovenskom. Sme si vedomí sily súpera, ale zároveň aj našich kvalít. Po zápase so Slovinskom je atmosféra v mužstve výborná, cítime sa sebavedomí a na ihrisku necháme všetko. Potrebujeme sa poučiť z chýb, ktoré sme urobili v prvom zápase s Anglickom v Trnave, v ktorom som dostal červenú kartu a gól sme inkasovali v nadstavenom čase,” uviedol Škrtel, ktorý pre kartový trest spolu s Jánom Ďuricom sledoval piatkový duel so Slovinskom iba ako divák. “Bol jeden z najlepších, aký som v reprezentácii videl. Všetci bojovali od prvej do poslednej minúty. Naše víťazstvo mohlo byť aj vyššie,” poznamenal legionár Fenerbahce Istanbul, ktorý v rokoch 2008-2016 obliekal dres Liverpoolu a na tlačovej konferencii bol lákavým objektom otázok anglických novinárov.
Slováci odleteli v nedeľu do Lutonu so 75-minútovým meškaním, na “ostrovoch” pristáli až po 15-tej hodine SELČ. Na miestnom letisku, vzdialenom zhruba 50 minút cesty autobusom od Wembley, ich vítali tradičným slovenským zvykom – chlebom a soľou. Objavilo sa aj pár záujemcov o podpisy slovenských reprezentantov, ale nešlo o žiadne húfy a záujem britských médií bol nulový. Až na podvečernú tlačovú konferenciu sa okrem zástupcov slovenských médií prišlo pozrieť približne desať domácich novinárov.
Zápas Anglicko – Slovensko povedú francúzski rozhodcovia, ako hlavný Clément Turpin. Na čiarach mu budú pomáhať Nicolas Danos a Cyril Gringore. V priamom prenose prinesie stretnutie RTVS na Jednotke.
V záverečnom asociačnom termíne nastúpia Slováci v Škótsku (štvrtok 5. októbra o 20.45 h, Glasgow), v nedeľu 8. októbra o 18.00 h v Trnave uzavrú zápolenia v skupine proti Malte. Na finálový turnaj MS 2018 do Ruska postúpia priamo víťazi deviatich kvalifikačných skupín. Osem tímov z druhých miest odohrá v novembri dvojzápasovú baráž o zvyšné štyri miestenky.

Kvalifikácia MS 2018, 8. kolo (pondelok 4. septembra, 20.45 SELČ, v Londýne -1 hodina):
F-skupina
Londýn/Wembley
Anglicko – SLOVENSKO /rozhodcovia: Clément Turpin – Nicolas Danos, Cyril Gringore (Fr.)/
predpokladaná zostava SR: Dúbravka – Pekarík, Škrtel, Ďurica, Hubočan – Škriniar, Lobotka – Mak, Hamšík, Weiss – Nemec

Najbližší program F-skupiny:
pondelok 4. septembra (20.45 SELČ)
Ľubľana
Slovinsko – Litva /rozhodcovia: Kovács – Marinescu, Artene (Rum.)/
Glasgow
Škótsko – Malta /Kehlet – Larsen, Sorensen (Dán.)/

Tabuľka F-skupiny:
1. Anglicko 7 5 2 0 14:2 17
2. SLOVENSKO 7 5 0 2 13:4 15
3. Škótsko 7 3 2 2 12:10 11
4. Slovinsko 7 3 2 2 6:4 11
5. Litva 7 1 2 4 6:14 5
6. Malta 7 0 0 7 2:19 0