Bratislava 20. mája 2020 (TASR/HSP/Foto:Martina Kovaľ Kakaščíková Facebook)

Nemecko patrí k jedným z najvýznamnejších strategických partnerov Slovenska v euroatlantickom priestore tak v rámci zahraničnopolitických a ekonomických vzťahov, ako aj pri riešení spoločných výziev v oblasti obrany a bezpečnosti

Na snímke Martina Kovaľ Kakaščíková

Uviedol to v stredu minister obrany Jaroslav Naď počas prvého oficiálneho stretnutia s veľvyslancom Spolkovej republiky Nemecko na Slovensku Joachimom Bleickerom. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Vstupom do štruktúr EÚ a NATO sme sa prihlásili k jasnej zahraničnopolitickej orientácii. Je preto prirodzené, že práve v tomto priestore posilňujeme vzťahy s našimi partnermi a zároveň sa tak snažíme prispievať k riešeniu spoločných otázok vrátane ďalšieho rozvoja spolupráce s jeho lídrami. Vzťahy s Nemeckom sú štandardne a dlhodobo na vysokej úrovni, čoho výsledkom je efektívna spolupráca pri naplňovaní spoločných európskych cieľov aj v oblasti obrany a bezpečnosti,“ povedal Naď s tým, že príkladom takejto spolupráce bolo aj nasadenie príslušníkov ozbrojených síl a Vojenskej polície v Stredomorí v operácii EUNAVFOR MED Sophia.

Kovaľ Kakaščíková informovala o tom, že Naď počas stretnutia predstavil Bleickerovi priority rezortu obrany vrátane cieľov v oblasti modernizácie vojenskej techniky. Zároveň ho informoval o aktivitách ozbrojených síl v boji s pandémiou COVID-19 a diskutovali tiež o tom, ako pandémia ovplyvní obranné rozpočty oboch štátov.

„Pri tejto príležitosti ho ubezpečil, že SR dbá na plnenie medzinárodných záväzkov, ktoré jej vyplývajú z členstva v EÚ a NATO, vrátane dosiahnutia stability a predvídateľnosti výdavkov na obranu s ambíciou dve percentá HDP od roku 2024,“ spresnila hovorkyňa.

Zdroj