Bratislava 28. apríla 2018 (HSP/Foto: screenshot RTVS)
 
Rebelujúca redaktorka RTVS Zuzana Kovačič-Hanzelová, okolo ktorej ľudia spolu s ňou podpísali protestný list voči vedeniu RTVS, pretože začalo svoje pôsobenie kritikou na neobjektívnosť tohto verejnoprávneho média a následným vyvodzovaním personálnej zodpovednosti, sa posťažovala na sociálnej sieti, že situácia je už neúnosná. Okrem toho, že vedenie ohlásilo ukončenie spolupráce s externými redaktormi, vraj tiež tlačí, aby sa vysielali rôzne “konšpirácie”

Na snímke redaktorka RTVS Zuzana Kovačič Hanzelová

Redaktorka Zuzana Kovačič-Hanzelová sa na sociálnej sieti posťažovala, že vedenie RTVS ukončilo spoluprácu zatiaľ s troma externými redaktormi, z ktorých všetci zároveň podpísali medializovaný otvorený list.
Ďalej uviedla, že v médiu prebieha tvrdá normalizácia a posťažovala sa, že vedenie chce pretláčať “hlúposti do vysielania”:
“Možno sme to doteraz mierne komunikovali, možno sme stále chceli byť korektní a opatrní. Mali by ste ale vedieť pravdu. Už týždňe sa nám naše vedenie snaží pretláčať hlúposti do vysielania. Naposledy dnes ráno (27. apríla, pozn. red.), keď náš šéfredaktor navrhoval, aby sme vysielali nezmyselné neoverené konšpirácie. Presadzoval do vysielania, že sýrskym deťom mali dávať šumivé tablety, aby nafingovali na záberoch penu z úst a vyzeralo to ako chemický útok.”
Hanzelová sa tiež sťažuje, že jej moderovanie relácie Správy a komentáre znížili z dvoch týždenne na dve mesačne a odmenu vo svojej výplate nevidela už mesiace. Považuje to za mobbing:
“Môj prvý kontakt s mojou šéfkou bol, že mi napísala mail, že sa hanbí za moju prácu, a že verejnoprávnosť nie je bezbrehé insitné umenie. Moderovanie Správ a komentárov mi znížili z dvoch týždenne na dve mesačne. Máme tradíciu v redakcii, že dostávame menšiu zložku výplaty ako výkonnostné odmeny. Už niekoľko mesiacov mi tam svieti obrovská nula, pretože moja práca vraj nedosahuje kvality na odmeny. Ak by som si čítala v príručke ako vyzerá mobbing a šikana, myslím, že by sa to mohlo nápadne podobať.”
RTVS sa po medializovaní otvoreného listu, ktorý mu skupina okolo Hanzelovej adresovala, hájila, že sa jedná len o kričiacu menšinu. Hanzelová sa bráni a tvrdí, že to nie je pravda:
“Nejde o žiadnu radikálnu menšinu. V televízii sme drvivá väčšina. Chceme si robiť svoju prácu a nemať nad sebou nekompetentných ľudí neschopných diskusie. Vôbec nejde o to, že necítime verejnoprávnosť. Práve naopak. Všetci cítime, že toto, čo sa tu deje, nemá nič spoločné s verejnoprávnosťou. Je to vykastrovanie spravodajstva na suché informácie, ktoré nikoho nenahnevajú.
Opakovane sme vyzývali manažment, aby s nami začal diskutovať. Aby sme upokojili situáciu, v ktorej sa dlhodobo jednoducho nedá pracovať. Aj s Jaroslavom Rezníkom sme chceli uzatvoriť kompromis a nejakým spôsobom sa konštruktívne dohodnúť na spolupráci. Mali sme sa preto včera večer stretnúť v užšom kruhu. Jaroslav Rezník nás tam nechal pol hodinu sedieť, aby nám potom napísal, že nepríde. Takto vyzerá ten dialóg, o ktorom hovoril aj včera na Rade RTVS. Riaditeľ už ale zrejme včera vedel, že čo dnes v spravodajstve nastane.”
Záverom svojho vyjadrenia vyzýva, aby im verejnosť pomohla. Myslí si, že vedenie to tam chce “celé komplet rozbiť”:
“Kolegovia novinári, koncesionári, priatelia, kamaráti, teraz je čas, aby ste nám pomohli. V RTVS našlo toto vedenie funkčnú a stabilnú redakciu. Stačilo prísť, normálne diskutovať a zlepšovať to, v čom robíme chyby. To sa bohužiaľ nestalo. Prišli, a idú to tu komplet celé rozbiť. A ja sa pýtam vás, aj nás. Necháme ich?”
Príspevok Kovačič-Hanzelová: V RTVS je to už neúnosné! Prepúšťajú a chcú, aby sme vysielali konšpirácie zobrazený najskôr Hlavné správy.