Dobšiná 25. marca 2019 (HSP/Foto:Facebook)
 
Bývalá popredná redaktorka spravodajstva a publicistiky RTVS Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorá po puči liberálnych novinárov vo verejnoprávnej televízii odišla do pre ňu názorovo bližšieho denníka SME, sa koncom minulého týždňa vybrala preveriť situáciu do malého mesta Dobšiná, kde sa pred týždňom udiala vražda 28-ročného Štefana, ktorého dobil na smrť 22-ročný viackrát súdne trestaný muž. 

Na snímke Zuzana Kovačič Hanzelová

Hanzelová, ktorá sa preslávila aj ostrou kritikou bývalého ministra vnútra za zásah polície v rómskej osade v Moldave nad Bodvou pred piatimi rokmi (viac v článku), sa aj po vražde nevinného muža z Dobšinej stavia na stranu rómskej menšiny. Bratislavská novinárka, ktorá nepozná miestne pomery, sa vo viacerých prípadoch veľmi rada posúva z roly žurnalistky do role ľudskoprávnej aktivistky.
Potvrdila to aj pred niekoľkými dňami, keď spoločne s kolegom z denníka SME Krempaským mapovali napätú atmosféru v Dobšinej po vražde Štefana, ktorý mal koncom týždňa pohreb.
“V piatok sme boli v Dobšinej. Vypočuli sme si tam od mestských policajtov, že by potrebovali väčšie právomoci. So záujmom som sa spýtala, že aké, pretože som presvedčená, že určite objektívne existujú situácie, keď niečo chcú riešiť, ale nemôžu. Čakala som na nejaký príklad, že ako mestskí policajti nemohli zakročiť pri zanedbaných deťoch, násilníkoch alebo tak,” vysvetlila na Facebooku Hanzelová.
Novinárka SME prezradila, že policajt jej v podstate parafrázou povedal, “že by chceli Rómov viacej biť, a že za socializmu policajti mohli použiť väčšiu silu a bol tu poriadok”. Pokračoval, že dnes keď policajti zbijú Rómov, hneď je to v médiách.

“Fakty sú, že v médiách bola Vrbnica a razia v Moldave nad Bodvou, ale podobných pátracích akcií, ktoré sa volajú pátracie akcie 100, sú za rok desiatky. Vtedajší minister vnútra ich viackrát obhajoval tým, že keď v osade urobia raziu, Rómovia sa pár mesiacov boja a je väčší pokoj. V Dobšinej je 5000 obyvateľov, z toho viac ako 2000 Rómov. Rozmýšľam akú dôveru môžu mať rómski obyvatelia mesta k polícii, ktorá otvorene novinárom hovorí, že sú všetci degenerovaní a treba ich len mlátiť. Dodám len for the record, že rozumiem frustrácii ľudí, ale mlátenie a násilie nikdy neboli a nikdy nebudú riešenie.”
Hanzelová na mieste činu zaznamenala ďalší fakt: “Je ale ešte jedna vec, ktorú hovorili komplet všetci – že Rómovia dostávajú na dávkach 1000 eur, lebo majú veľa detí. Priatelia, je to urban legend a nie je to pravda. Ak si vypočítate koľko dostáva na dávkach pár, žijúci v nelegálnom obydlí, a má 5 detí, dostávajú 341 eur. Ak žijú v legálnom obydlí, chodia na aktivačné práce, dieťa má 100 percentnú dochádzku do školy, INESS vypočítal, že dostávajú dvaja spolu 580 eur. Je to teda o takmer polovicu menej ako ľudia rozprávajú.”
Mýtus, že niekto celý život nerobí a má dôchodok, je podľa nej tiež klamstvo. “Na to, aby ste od štátu dostávali dôchodok, musíte odrobiť 15 rokov. Ak ste nerobili, dostávate aj na dôchodku len dávku v hmotnej núdzi, ktorá je dnes pre jednotlivca 61,6 €.”
“Rozprávať sa musíme o desiatkach tisíc ľudí na Slovensku, ktorí žijú v absolútnej biede. Ale prosím, rozprávajme sa na základe faktov, nie vymyslených legiend. Dobšinej držím palce. Z mojej návštevy som pochopila, že napätie je tam veľké, ale ak sa to upokojí, môžu ďalej pokračovať v integrácii a vzdelávaní, ktoré sú jediné riešením na chudobu,” dodáva kontroverzná novinárka.

 

 
Príspevok Kovačič Hanzelová: Policajti v Dobšinej mi povedali, že by chceli v podstate Rómov viacej biť. “Akú dôveru môžu mať Rómovia k polícii?” zobrazený najskôr Hlavné správy.