Východná Ghuta 22. marca 2018 (HSP/RusVesna/Foto:RusVesna)
 
Portál RusVesna prináša informácie o poslednom vývoji situácie v Sýrii. Situácia vo východnej Ghúte sa vyvíja podľa sýrskych a ruských predstáv. Proamerických teroristov vládne jednotky a ich spojenci za pomoci ruského letectva doslovne vyhladzujú zo zemského povrchu, civilisti, ktorých vo východnej Ghúte používali teroristi ako živý štít, oslobodzovanie východnej Ghúty vítajú. Po takmer 5 rokoch okupácie zo strany proamerických teroristických bánd budú môcť konečne žiť v mieri a bez násilia.
Úspešne pokračuje vládna ofenzíva v meste Hazah. Mesto čistia príslušníci 104, 105 a 106 brigády sýrskej republikánskej gardy, džihádisti sú už na pokraji kolapsu. Podľa komuniké so sýrskych vojenských kruhov, za 24 hodín sýrske vládne jednotky celé mesto vyčistia a teroristov zlikvidujú. Hazah je menšie mesto v blízkosti miest Kafr Batna a Zamalka, kde sa horúčkovito proamerickí teroristi pripravujú k obrane.
V doline Ain Tarma prerazila 4. mechanizovaná divízia sýrskych vládnych vojsk obranu teroristov a pokračuje v oslobodzovaní tejto farmárskej oblasti. Pod kontrolou vládnych síl sa nachádza už 70 % fariem, teroristi sú obkľúčení približne v 1km kapse. Po ich likvidácii sa celá dolina Ain Tarma ocitne vo vládnych rukách.
 

Obkľúčení predstavitelia bánd v Haraste (Ahrar as Sham) už rokujú so sýrskymi parlamentármi o tom, že sa vzdajú a že ich autobusmi prevezú do Idlibu. Časť proamerických bánd, ktoré sa odmietajú vzdať, najmä členovia Haiyyat Tahrir As Sham a Deziehs al Islam sa pokúsili v Haraste o prielom, utrpeli však výrazné straty.
Približne pred týždňom sa začala ofenzíva teroristov aj v Hame, cieľom bolo oslabiť tlak vládnych vojsk na východnú Ghútu. Po niekoľkých dňoch tvrdých bojoch však sýrske vládne vojská zlikvidovali útočiace skupiny v Hame, museli však do boja nasadiť časť záloh, ktoré sa po vyčistení priestoru v Hame vrátia opäť do východnej Ghúty. V bojoch proti teroristom sa činili aj miestne kresťanské milície, ktoré doplnili rady sýrskych vládnych vojsk. Vládne jednotky, konkrétne 555 tankový pluk a 4 mechanizovaná divízia, podporovaná kresťanskými milíciami za pomoci ruského letectva dostala situáciu pod kontrolu.
Vládne jednotky zlikvidovali minimálne 50 teroristov, množstvo teroristov utrpelo zranenia, ktoré ich vyradili z bojov. Utekajúci teroristi nechali na bojovom poli bojovú techniku a zbrane. Vládne vojská ukoristili aj turecký vojenský obrnený automobil Panthera. Vládne sily zlikvidovali 6 poľných veliteľov teroristov. Zlikvidovaní poľní velitelia Muhammad Hattab, Abu Sarija patrili k Ahrar as Sham a Nureddin az Zinki. Okrem toho vládne sily zlikvidovali Hasana Taleba z Dzeish al Izza, Hatema Muhammada Radona z Dzeish al Nasr a Abu Asrija a Abu Hattaba.
 
Príspevok Kotol v Damasku. Sýrske jednotky a ruské letectvo vyhladzujú teroristov vo východnej Ghúte zobrazený najskôr Hlavné správy.