Bratislava 16. apríla 2017 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Hoci plánovaný veľký “protikorupčný” pochod, ktorý sa uskutoční v utorok 18. apríla, oficiálne organizujú študenti, stále viac sa vynárajú otázky, kto je za ním v skutočnosti. Podľa strany ĽSNS je za pochodom cítiť “pach mimovládok a mainstreamových médií”, a preto sa od tejto demonštrácie dištancujú

Na snímke predseda strany Ľudová strana Naše Slovensko Marian Kotleba

“ĽS Naše Slovensko nepodporí tzv. pochod proti korupcii, ktorý je organizovaný v Bratislave naschvál práve na 70. výročie justičnej vraždy pána prezidenta Tisa,” napísal Marian Kotleba na sociálnej sieti.

Okrem toho za pochodom vidí iné záujmy: “Pochod síce naoko organizujú študenti, v skutočnosti je však za ním cítiť pach mimovládiek a mainstreamových médií.”

Marian Kotleba sa následne pochválil vlastným bojom proti korupcii:

“ĽS Naše Slovensko vedie voči korupcii vlastný nekompromisný boj, ktorý má na rozdiel od mimovládiek jasné výsledky. V BBSK sme za celé roky nemali žiadny korupčný ani finančný škandál. V rámci boja proti korupcii a podvodom sme podali takmer 30 trestných oznámení. V NR SR sme viackrát hlasovali za odvolanie členov skorumpovanej vlády.”

Kotlebovci tiež navrhujú, ako by sa v budúcnosti mala riešiť korupcia. Príklad si berú z Číny:

“Zlodejov v politike nezastrašia žiadne protestné pochody a koncerty. Preto sa v boji proti korupcii snažíme presadiť tzv. čínsky model s tvrdými exemplárnymi trestami.”

Organizátori Veľkého protikorupčného pochodu sa však voči tvrdeniam, že za nimi stoja nejaké iné sily, ohradzujú:

“Pochod je organizovaný nezávislými študentami, ktorí sa sami od seba rozhodli vyjadriť svoj názor a povzbudiť zmenu v spoločnosti. Pochod za nás nikto neorganizuje a nie sme finančné podporovaní nikým, iba obyčajnými ľuďmi, ktorých každé euro si veľmi vážime. Celý výkaz z účtu bude zverejnený na konci mesiacov na webe,” napísali organizátori na FB udalosti.

Samuel Gdovin