Bratislava 26. februára 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Bude ĽSNS vo vláde alebo nie? V prípade ich vládnutia máme očakávať ešte viac štátu v živote Slovákov alebo nie? A čo hovorí na sporné mená na kandidátke ĽSNS? Prinášame vám rozhovor s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom

Na snímke predseda ĽSNS Marian Kotleba

Politici komunikovali počas kampane základné tézy svojho programu. Aké boli tie Vaše?

Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko je jediná alternatíva k zbesilému liberalizmu. Sme hlas, ktorý neprepadne a nezradí. Sme politická strana, ktorá nemá žiadne väzby na oligarchov. Nie sme a nikdy nebudeme nikomu len tak do počtu. Náš program aj celá naša strana sú postavené na troch princípoch: sociálnom, národnom a kresťanskom. Nikdy ani jeden z týchto troch princípov neopustíme nikdy nevstúpime do takej vlády, ktorá tieto princípy napĺňať nebude chcieť. V súčasnosti je Ľudová strana Naše Slovensko posilnená o svojich štyroch spojencov, jedinou politickou silou, ktorá dokáže ochrániť Slovensko pred liberálnou skazou.

Viacerí argumentujú, že kto volí ĽSNS, jeho hlas bude prepadnutý.

Hovoria to tí, ktorí zradili voličov a vykonávali politiku v rozpore so záujmami Slovenska. Napríklad Andrej Danko, ktorý namiesto nových nemocníc vyhodil 2 miliardy eur na 14 bojových stíhačiek. Ten istý Danko, ktorý sa tvári ako priateľ Ruska, ale ministerstvo obrany vedené nominantom SNS dodnes nezverejnilo pripravovanú vojenskú zmluvu s USA. Hovorí tak aj Igor Matovič, ktorý za celý ten dlhý čas, čo je v politike, neriadil ani najmenší úrad, a nikdy za nič neniesol politickú zodpovednosť.

Máte snahu byť vo vláde?

Zákony sa prijímajú v parlamente a vláda riadi štát. Chceme byť silnou parlamentnou stranou a máme víziu byť vo vláde. Toto však chceme len vtedy, ak budeme mať tak silnú pozíciu, že si budeme môcť vyberať ako a s kým budeme slúžiť Slovensku. Zdôrazňujem však, že Kotlebovci nie sú Kollárovci. My nikomu prostitútku robiť nebudeme. My nikdy nebudeme súčasťou niečoho, kde by sme mali kryť zlodejiny a mali byť do počtu.

Ako sa robí kampaň v krajine, kde hlavné médiá sú namierené proti Vám?

Som hrdý na to, že ako jediná významnejšia strana sme v rámci kampane nenalievali peniaze do štandardných médií a bulvárnym krysám. Namiesto toho sme boli celé dni medzi ľuďmi vo všetkých kútoch Slovenska. S mítingami sme začali už v septembri minulého roka a aj keď to bolo náročné, uskutočnili sme ich viac ako dvesto. Námestia a sály kultúrnych domov boli plné ľudí a už len preto to stálo za to.

Na mítingoch držali protestujúci antifašistické symboly, obviňujú Vás z fašizmu a neustále poukazujú na niektoré sporné mená na kandidátke.

Sme jediná strana na Slovensku, ktorá je jasne vyprofilovaná v otázke ochrany života a hodnotových tém. Liberálni fašisti ako Truban, Beblavý, Kiska dnes zastupujú kultúru zabíjania počatých detí. Toto sú novodobí fašisti. Liberáli začali chodiť na naše mítingy hlavne preto, že na tie ich nechodil nikto. Bordel, ktorý sa  na našich pokojných mítingoch pokúšali robiť, dokazuje, že oni sú tí skutoční extrémisti. Ukázalo sa to nielen vtedy, keď hodili kameň po Milanovi Mazurekovi, ale najmä vtedy, keď svojím nedôstojným správaním liberáli blokovali rokovanie NRSR a na štátny znak si vešali ponožky.

Pár dni pred podaním kandidátok sa Vám podarilo zjednotiť ďalšie štyri strany na Vašu kandidátku. Bol to dôležitý moment kampane?

ĽSNS je vďaka tomuto kroku jedinou politickou stranou, ktorá reči o spájaní národných síl pretavila do konkrétnych skutkov. Verím, že sme zachránili desaťtisíce hlasov úprimných národných a kresťanských voličov, ktorí dnes majú jasnú istotu: ich národný a kresťanský hlas voľbou Kotlebovcov neprepadne. Ani nezradí! O to viac ma mrzí, že sa k nášmu spojenectvu nepridal Štefan Harabin zo svojou stranou, ba čo viac na tlačovej konferencii venovanej našej prípadnej spolupráci, sa nás pokúsil v priamom prenose oklamať a dehonestovať. Každý si tak môže spraviť názor, kto národné sily spája, a kto ich rozdeľuje.

Andrej Danko za štyri roky dokázal SNS úplne hodnotovo vyprázdniť a sterilizovať. Dva krát podporili vyslanie vojakov na ruské hranice, hlasovali za pozvanie špecialistov americkej armády na psychologické operácie na Slovensko, aj za rozšírenie NATO. Zároveň nehlasovali za obnovenie suverenity SR, a vďaka Dankovmu chýbajúcemu hlasu, neprešiel ani ten najjemnejší zákon ochrany nenarodených detí. Kuffovci zjavne pochopili, že Danko sa ich len snažil politicky zneužiť v panike pred dramaticky klesajúcimi preferenciami SNS. Štefan Kuffa, Tomáš Taraba a celá strana KDŽP sa tak stala našim vítaným spojencom v boji za záchranu Slovenska národného a kresťanského.

Váš spoločný program kritizujú, že chce prinavrátiť príliš silnú úlohu štátu. Máme na to peniaze? 

Sú oblasti, kde je nevyhnutné, aby štát mal silnú úlohu. Na Slovensku diaľnice, nájomné byty, poskytovanie zdravotnej starostlivosti má poskytovať štát a služby budú lacnejšie. Dnes každý úsek diaľnic stavia iné medzinárodné konzorcium, zisky si berú spoločnosti zo západu a skutočnú prácu robia slovenské firmy za nákladové ceny. Cez štátne firmy zamestnáme aj tých ľudí z problémových osád, ktorí dnes nemajú prácu a každý mesiac si chodia na poštu po dávky. Ak majú byť obyvatelia SR spokojní, tak náš štát musí byť úspešný. Slovenská republika bude úspešná len vtedy, keď bude silná.

Váš program v zdravotníctve je postavený na jednej zdravotnej poisťovni. Podarí sa Vám to, čo sa nepodarilo Smeru?

Hlavný rozdiel medzi nami a všetkými štandardnými stranami aj Smerom je taký, že za nami nestojí žiadny oligarcha. My nikomu nevisíme na špagátiku ani na výplatnej páske. Za nami nikto nepríde a nepovie, že model jednej silnej štátnej zdravotnej poisťovne negatívne ovplyvňuje jeho obchodné záujmy. Sme absolútne slobodní a preto, ak získame dostatočne silný mandát vo voľbách a staneme sa vládnou stranou, neexistuje sila, ktorá by nás pri plnení nášho volebného programu zastavila.

Čo sa týka konkrétne zdravotníctva: na Slovensku sa dnes  nerešpektuje Ústava, v ktorej je napísané, že zdravotníctvo má byť bezplatné. Odmietame model, že ľudia majú povinnosť platiť a kvalitu a rozsah zdravotnej starostlivosti si subjekty na trhu upravujú tak, aby boli na tom ziskové. Súkromníci nech si pôsobia v oblasti zdravotného pripoistenia. Pre nás občania a pacienti nie sú čísla. Tlačia nám tu generiká, nepreplácajú špičkové lieky. V Čechách preplácajú 90% onkologických liekov registrovaných na trhu, na Slovensku len 25%. Chýba tisíce lekárov, zdravotných sestier, termíny operácií sa posúvajú. Štát totálne zlyhal a vysmiati sú len súkromníci.

Kde však na to všetko vziať?

ĽS Naše Slovensko má jasnú víziu. Hospodárenie štátu musí byť založené na rozumnom schvaľovaní výdavkov a nie na neustálom zvyšovaní daní  a poplatkov. Hospodárstvo a štátny rozpočet sú dnes nastavené tak, že cca 10 mld eur platíme ročne do zahraničia úplne zbytočne. Za tovar, služby a prácu, ktoré by sme si vo veľmi veľkej miere vedeli zadovážiť aj svojimi vlastnými silami a prostriedkami. 10mld eur je tak veľký objem peňazí, že ak by sme ho namiesto cudzincom dali vlastným občanom, tak sa doslova dostaneme na úplne inú úroveň. My vidíme a hovoríme úplne nahlas – peňazí je v štáte dosť. Stačí začať rozumne hospodáriť!

Vráťme sa k fungovaniu v parlamente. Politici hovoria, že Vám nikdy neprešiel ani jeden zákon. Myslíte, že sa to zmení?

A koho je to vizitka, že nezahlasovali za ani jeden dobrý zákon, ktorý sme predložili? Dnes Matovič presadzuje hmotnoprávnu zodpovednosť verejných funkcionárov. Prečo za to nehlasoval, keď sme to niekoľkokrát predkladali? Prečo veľký hodnotový politik Danko nezahlasoval za ochranu života keď sme to predkladali? My sme podporili a vždy podporíme všetko dobré pre Slovákov. Ak budeme mať silný mandát ako protiváhu týmto navzájom prepojeným štandardným politikom, ľudia rýchlo zistia kto im chce naozaj dobre.

Vaša strana jasne zahlasovala na mimoriadnej schôdzi za zákon o dôchodkoch. Neobávate sa toho, že Vás média opäť budú spájať so Smerom?

Sme jediná parlamentná strana, ktorá vždy hlasovala za každý dobrý zákon bez ohľadu na to, ktorá politická strana ho predkladala. Aj v tomto prípade sme tak urobili. Naši dôchodcovia si zaslúžia našu pozornosť a štát by mal v ich dnešnej, naozaj neľahkej situácií urobiť všetko preto, aby im zlepšil finančnú zabezpečenie. Na základe môjho osobného rozhovoru s ministrom Richterom bol na výbore pre sociálne veci prijatý pozmeňovací návrh, aby tieto schválené dôchodky boli vyplatené už v novembri tohto roka.

Už ošúchanou témou je pýtať sa na niektorých ľudí na kandidátke a na šeky…

Všetci naši kandidáti na poslancov NRSR, bez výnimky spĺňajú zákonom stanovené kritériá. To je pre nás určujúce. Hádam sa nebudeme liberálov a slniečkarov pýtať, koho si na kandidátku môžeme dať alebo koho vyškrtnúť. My sa nebudeme zaliečať protislovenským mimovládkam ani luxusne plateným treťosektorovým aktivistom. Naša kandidátna listina ponúka ľudí, odhodlaných pre záchranu Slovenska urobiť maximum.

Čo sa týka tých šekov. Nie len, že je moje trestné stíhanie a obžaloba nezákonná pretože žiadny zákon nezakazuje používať akúkoľvek sumu, ale som prvý politik v histórii SR, ktorý je súdený nie za rozkrádanie verejných zdrojov ale za rozdávanie zdanených peňazí slušným slovenským rodinám. Som veriaci kresťan a číslam neprikladám žiaden špeciálny význam alebo váhu. Keby sa o tieto rodiny, ktorým som pomohol, starala vláda a štát tak, ako treba, žiadnu zbierku pre tieto rodiny sme robiť nemuseli a prokurátor Honz si mohol honiť ego na inom prípade.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj