Kodaň 4. apríla 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Ramon Espinosa)

Dánske kostoly budú pre veriacich k dispozícii aj počas nočných hodín, čo by malo zvýšiť návštevnosť – vyplýva z prieskumu kodanskej diecézy. Farníci totiž opúšťajú cirkev vo veľkých počtoch a stávajú sa ateistami

Ilustračné foto

33 kostolov v 25 mestách kodanskej diecézy, z toho tri v hlavnom meste, bude prístupných aj v noci. Nie však v každý deň, ale asi raz za mesiac obvykle v piatok v čase medzi 20.00 hod. a polnocou, no v Kodani aj v noci niekoľkokrát týždenne.

“Je našou povinnosťou, aby bol kostol pre ľudí, ktorí žijú teraz … a sú niektorí, ktorí necítia duchovnú potrebu ísť na bohoslužby v nedeľu ráno,” vraví pre tlačovú agentúru Ritzau kňaz Erik Ladegaard z farnosti Holstebro, ktorá otvára kostol na noc každý piatok do 23.00 hod.

Sociológ a doktorand na kodanskej univerzite Jes Heise Rasmussen sa domnieva, že návšteva kostola v noci môže byť atraktívnou voľbou, takto veriaci príjemnejšie vnímajú cirkev, nie ako formálnu inštitúciu: “Ponúkajú iný spôsob, ako sa stretnúť s cirkvou.”

V septembri 2016 boli zverejnené oficiálne štatistiky o tom, že v Dánsku odišlo z cirkvi rekordných 10 300 ľudí. Nabáda ich dokonca k tomu Dánska ateistická spoločnosť v rôznych reklamách. Predseda spoločnosti Anders Stjernholm vyhlásil aj pre noviny Politiken, že je “nesmierne spokojný” s tým, ako Dáni sú opúšťajú cirkev.

Aj ďalšia škandinávska krajina Nórsko zaznamenáva ubúdanie veriacich, navyše im to evanjelická cirkev aj “uľahčuje” tým, že vytvorila možnosť oznámiť výstup z cirkvi cez novú internetovú stránku. Za prvý týždeň jej fungovania vykonalo takéto svoje rozhodnutie až cca 25 000 Nórov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.