San José 2. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Arnulfo Franco)
 
Bývalý minister práce Carlos Alvarado zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb v stredoamerickom štáte Kostarika, informovala v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na údaje zverejnené ústrednou volebnou komisiou po sčítaní 90,62 percent hlasov.

Na snímke dvaja kostarickí prezidentskí kandidáti Carlos Alvarado (vľavo) a Fabricio Alvarado prichádzajú na televíznu debatu v San José 27. marca 2018.

Carlos Alvarado, 38-ročný kandidát vládnucej Strany občianskej akcie získal viac ako 66 percent hlasov. Volebná účasť dosiahla 66,91 percent.
Carlos Alvarado porazil v druhom kole volieb Fabricia Alvarada, 43-ročného konzervatívneho kazateľa zo Strany národnej obrody. Napriek rovnakému priezvisku títo dvaja prezidentskí kandidáti nie sú príbuzní.
Hlasovanie výrazne ovplyvnil januárový verdikt Medziamerického súdu pre ľudské práva, podľa ktorého by Kostarika mala povoliť sobáše osôb rovnakého pohlavia. Fabricio Alvarado zastával tvrdý postoj voči sobášom osôb rovnakého pohlavia, s ktorými nesúhlasia približne dve tretiny Kostaričanov. Svoju kampaň tiež založil na kritike potratov a umelého oplodnenia.
Naopak, víťaz prezidentských volieb, Carlos Alvarado, otvorene podporoval manželstvá osôb rovnakého pohlavia a rovnoprávnosť, čím si získal podporu sociálne orientovaných liberálnych voličov.
Ani Fabricio Alvarado, ani Carlos Alvarado by však nemali väčšinu v rozdrobenom parlamente, ktorý vzišiel z februárových parlamentných volieb.
Kostarika je jednou zo stabilných a prosperujúcich krajín Latinskej Ameriky, hoci 20 percent jej populácie stále žije v chudobe.
 
Príspevok Kostarickým prezidentom sa stal kandidát vládnucej strany Carlos Alvarado zobrazený najskôr Hlavné správy.