Priština 13. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Visar Kryeziu)
 
Kosovský prezident Hasim Thaci vo štvrtok vyzval politické strany, aby urýchlene dospeli ku spoločnej stratégii pre rokovania o normalizácii vzťahov so Srbskom. Podľa Thaciho je to jediná cesta, ako sa Kosovo môže stať členom EU, informovala agentúra AP.

Na snímke Hashim Thaci

Thaci vyzval znesvárených kosovských politikov, aby čo najskôr našli spoločnú reč pri zostavovaní tímu vyjednávačov pre rokovania s Belehradom. Európska Únia dáva jasne najavo, že neprijme do svojich radov Kosovo ani Srbsko, pokiaľ si neurovnajú vzájomný konflikt.
Kosovský prezident uviedol, že obe krajiny čakajú náročné rozhovory o demarkácii 430 kilometrov dlhých vzájomných hraníc. “Bez zavŕšenia tohto procesu nemôže dôjsť k vzájomnému uznaniu,” zdôraznil prezident.
Opozičné strany odmietli nedávne Thaciho vyjadrenie o možnej “úprave hraníc” so Srbskom, hoci samotný prezident odmieta akékoľvek delenie územia Kosova. Ako konkrétne by si takúto úpravu predstavoval, nie je jasné.
Kosovská opozícia v stredu poslala list šéfke diplomacie EÚ Federice Mogheriniovej, v ktorom sa píše, že Thaci v tejto otázke nezastupuje postoje obyvateľov Kosova. Akákoľvek prípadná výmena území je podľa opozície neprijateľná, lebo by ohrozila mier v oblasti.
Časť južného Srbska (Preševské údolie) osídleného prevažne etnickými Albáncami by – podľa názoru niektorých kosovských i srbských predstaviteľov – mohla pripojená ku Kosovu výmenou za oblasť severného Kosova, v ktorej dominujú etnickí Srbi.
 
Príspevok Kosovský prezident vyzýva strany na konsenzus ohľadne rozhovorov so Srbskom zobrazený najskôr Hlavné správy.