Priština 28. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)

Špeciálne jednotky kosovskej polície zatkli počas utorňajšej razie na severe krajiny 28 ľudí – 19 policajtov a deväť civilistov, bilancoval srbský prezident Aleksandar Vučič

Na snímke príslušníci špeciálnej jednotky kosovskej polície

Podľa agentúry Tanjug spresnil, že zo zadržaných policajtov sú 11 Srbi, siedmi etnickí Albánci a jeden je Bosniak. Dvanásť policajtov je podľa neho zo severnej časti Kosova, sedem z južnej. Všetkých deväť civilistov sú Srbi z obce Zubin Potok, obyčajní občania, ktorí sa postavili na odpor kosovskej polícii, dodal Vučič.

Srbský prezident v reakcii na operáciu kosovskej polície – podľa Prištiny zameranú proti pašerákom a organizovanému zločinu – nariadil svojim jednotkám rozmiestneným pri hranici s Kosovom plnú bojovú pohotovosť.

Podľa aktualizovaných informácií agentúry AP kolóna vozidiel s vojakmi a výbavou opustila kasárne v meste Kraljevo v strednej časti Srbska a zamierila na juh k hranici s Kosovom.

Agentúra Tanjug poznamenala, že krátko pred tým, ako sa kolóna dala do pohybu, dorazil do kasární minister obrany Aleksandar Vulin. Taktiež informovala, že stíhačka srbského letectva typu MiG-29 nalietavala v blízkosti hranice s Kosovom.

Dačič označil operáciu na severe Kosova za neprimeranú, vyzval však k dialógu

Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič je presvedčený, že počas operácie kosovských bezpečnostných síl na Srbmi obývanom severe Kosova bola použitá nadmerná sila. Napriek tomu vyzval na dialóg s Prištinou a implementácii bruselskej dohody. Dačič to vyhlásil počas tradičného stretnutia ministrov zahraničných vecí Vyšehradskej štvorky (V4) a západného Balkánu, ktoré sa v utorok uskutočnilo v Bratislave.

“Dnešná akcia a dnešné incidenty viedli k zatknutiu 23 osôb v prítomnosti približne 70 vojenských vozidiel, a to zapríčinilo veľmi veľké nepokoje,” vyhlásil Dačič, pričom zdôraznil, že pri zásahu bola “použitá nadmerná sila”.

Belehrad sa podľa Dačiča spolieha na medzinárodné sily a medzinárodné spoločenstvo, že ochránia Srbov v Kosove. Šéf srbskej diplomacie privítal, že kosovské sily sa už oblasti stiahli a vyzval na návrat k dialógu s cieľom “ďalej implementovať bruselskú dohodu”.

Minister zahraničných vecí Kosova Behgjet Pacolli v reakcii na vyhlásenia svojho srbského náprotivku konštatoval, že “kosovský špeciálny prokurátor nariadil operáciu v severnom Kosove, pričom tá bola zameraná proti zločineckým skupinám, úplatkárstvu a čomukoľvek inému, čo môže narušiť životy bežných ľudí”. V tejto súvislosti tiež zdôraznil, že “operácia nebola uskutočňovaná len na severe Kosova, ale vo viacerých kosovských mestách”.

Za kľúčovú skutočnosť v celom prípade považuje šéf kosovskej diplomacie to, že Priština dodržala svoj záväzok vyplývajúci z bruselskej dohody, a to, že nebude na Srbmi obývaný sever Kosova zasielať príslušníkov kosovských bezpečnostných síl (FSK).

“Dnes tam nebol nikto z FSK. Bola tam len bežná polícia,” zdôraznil Behgjet s tým, že určite nešlo o poslednú operáciu takéhoto typu, keďže vláda je odhodlaná “bojovať proti organizovanému zločinu”.

Kosovskí policajti sa stretli s odporom miestneho obyvateľstva v mestečku Zubin Potok, kde zatýkali šéfa miestnej polície, etnického Srba. Zranení policajti nie sú v ohrození života. Medzi zatknutými je niekoľko policajtov a občanov, uviedla bez uvedenia počtu zadržaných kosovská polícia.

Bruselská dohoda je vzájomná dohoda medzi Srbskom a Kosovom, ktorá bola podpísaná v Bruseli 19. apríla 2013 v dôsledku snahy Európskej únie (EÚ) o normalizáciu vzťahov medzi oboma subjektmi.

Krátko po schválení tejto dohody bola medzi Kosovom a EÚ podpísaná Stabilizačná a asociačná dohoda a so Srbskom boli začaté prístupové rokovania. Vláda v Prištine tiež začala pre severné Kosovo uvoľňovať finančné prostriedky pre investičné projekty.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj