Priština 20. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Kosovský minister zahraničných vecí Enver Hoxhaj napísal list svojim rezortným kolegom v Európskej únii, Spojených štátoch a ďalších krajinách, v ktorom odsúdil “prejavy agresivity a provokácie” zo strany Srbska. Informoval o tom dnes kosovský predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný

Ilustračné fotoIlustračné foto

Hoxhaj vyzval EÚ, ktorá napomáha pri normalizácii vzťahov medzi Prištinou a Belehradom, “aby naliehala na Srbsko, aby aj naďalej pokračovalo v udržiavaní dobrých susedských vzťahov” a regionálnej spolupráce. “Kosovská republika žiada Európsku úniu …, aby nezasahovalo do vnútorných záležitostí iných krajín a nepodnikalo provokačné kroky, ktorých cieľom je destabilizácia regiónu,” píše sa v liste od kosovského ministra.

Už aj tak napäté vzťahy medzi Kosovom a Srbskom narušil incident z minulej soboty, keď kosovská polícia nevpustila cez hranice vlak vypravený z Belehradu pomaľovaný srbskými národnými farbami a s nápisom “Kosovo je Srbsko”. Hoxhaj považuje sobotný incident za poslednú kvapku “v sérii agresívnych a provokatívnych činov, ktoré Srbsko podniklo proti zvrchovanosti a územnej celistvosti Kosovskej republiky”.

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová vyzvala obe strany k rokovaniam na vysokej úrovni s cieľom normalizovať vzťahy medzi Belehradom a Prištinou. Na Twitteri napísala: “Zvolanie k dialógu na budúci utorok v Bruseli: napätie ukazuje potrebu zvýšeného úsilia zo strany Srbska a Kosova.”

Srbsko naďalej neuznáva suverenitu Kosova, svojej bývalej provincie, ktorá v roku 2008 jednostranne vyhlásila samostatnosť. Vyše 90 percent populácie Kosova tvoria obyvatelia albánskeho pôvodu. Suverenitu Kosova uznali USA a väčšina členských krajín EÚ. Srbsko, Rusko a ani Slovensko kosovskú nezávislosť dosiaľ neuznali.