Priština 24. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jussi Nukari)

Ani dva a pol mesiaca po parlamentných voľbách nemá Kosovo predsedu parlamentu a novú vládu. Zákonodarný zbor dnes ani na piaty pokus nezvolil svojho predsedu ani nový kabinet, informovali agentúry AP a DPA
Kosovskí poslanci

Takzvanému “vojnovému krídlu”, ako si hovorí koalícia PAN združujúca strany vedené bývalými povstaleckými lídrami, sa podarilo získať na svoju stranu len 60 zo 120 poslancov, pričom ich potrebovali aspoň o jedného viac. Ďalší pokus zvoliť predsedu parlamentu a vládu by sa mal uskutočniť najskôr o desať dní.
Najnovší politický chaos v Kosove, ktoré v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Kosova, nastal v dôsledku volieb z 11. júna. Koalícia PAN, tvorená Demokratickou stranou Kosova (PDK), Alianciou pre budúcnosť Kosova (AAK) a Iniciatívou pre Kosovo (NISMA), v nich síce zvíťazila, ale získala len 39 hlasov a musí tak hľadať podporu pre svojich kandidátov.
Koalíciu PAN podporuje 20 poslancov menšinových strán. Pred dnešným hlasovaním pôvodne prisľúbené hlasy štyroch zákonodarcov Aliancie Nové Kosovo (AKR) však PAN nakoniec nezískala.
Samostatnosť takmer výhradne Albáncami obývaného Kosova doteraz uznalo 111 štátov, ktoré sú členmi OSN. Z 28 členských štátov Európskej únie tak urobilo 23, Slovensko medzi nimi nie je. Srbsko samostatnosť svojej bývalej provincie zatiaľ takisto neuznalo.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.