Košice 15. apríla (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

Dnešný večer nasleduje Veľkonočná vigília

Stovky ľudí dnes podvečer prichádzali do košického Dómu svätej Alžbety na požehnávanie veľkonočných pokrmov. V košíčkoch dali rímskokatolíckym kňazom požehnať tradičné jedlá, najmä mäsové výrobky, vajíčka, syr a chlieb – paschu.

Ilustračné foto

“Zvyk požehnávania veľkonočných jedál súvisí so starou pôstnou disciplínou, ktorá hovorila o tom, že 40 dní sa veriaci mali zdržiavať nielen mäsitého pokrmu, ale aj pokrmov zo syra či vajec. Tieto jedlá veriaci prinášali na požehnanie a po skončení 40-dňového pôstu bol tento prvý pokrm doma požívaný, povedzme na slávnosť Veľkej noci,” uviedol pre TASR kaplán Slavomír Engel. Kresťanské spoločenstvo lásky – agapé, ktoré sa vytváralo pri eucharistickom stole, tak malo pokračovať doma pri stole chleba.

Požehnanie jedál začalo v košickom dóme o 15.00 h a pokračovalo v polhodinových intervaloch celkovo štyrikrát. V košíčkoch s jedlami bolo vidieť šunku, klobásy, vajíčka, syry, ale nezriedka aj čokoládové vajíčka alebo čokoládových zajacov.

Dnešný večer nasleduje Veľkonočná vigília, ktorá pripomína zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Na Veľkonočnú nedeľu bude požehnanie jedál v dóme o 6.45 h a 8.15 h. O 10.30 h sa bude v katedrále konať sviatočná svätá omša s arcibiskupom Bernardom Boberom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.