Košice 12. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Spropagovať chodenie po schodoch ako jednoduchú a prístupnú pohybovú aktivitu a motivovať ľudí, aby ich uprednostnili pred používaním výťahov, bolo cieľom piateho ročníka podujatia Hýb sa do schodov

Ilustračné foto

Ako TASR informovala Jaroslava Oravcová z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach, podujatie zaujalo 50 registrovaných a desiatky neregistrovaných účastníkov. Tí vyšli pešo deväť poschodí budovy a navštívili jednotlivé stanovištia orientované na inú oblasť prevencie zdravia.

„Dve desiatky medikov a desať študentov študijného programu fyzioterapia na LF UPJŠ motivovali svojich kolegov aj zamestnancov fakulty, aby pri príležitosti Európskeho dňa bez výťahov vymenili pohodlné zvezenie sa výťahom za zdravšiu chôdzu po schodoch a venovali sa viac pohybovej aktivite aj po iných stránkach,“ uviedla s tým, že rôznym druhom pohybu boli venované tri stanovištia. Na nich budúci fyzioterapeuti ozrejmovali správne držanie tela pri chôdzi a v sede, význam hlbokého stabilizačného systému či dôležitosť uvoľňujúcich cvičení.

Akcia bola zameraná aj na prevenciu ochorení, ako hypertenzia, diabetes alebo rakovina kože. Na každom poschodí boli umiestnené rôzne informačné stánky – na zistenie krvného tlaku, glukózy v krvi a hladiny oxidu uhoľnatého (CO) v dychu, kontrolu kožných znamienok a rôzne pohybové aktivity. K dispozícii bola aj inštruktáž laickej prvej pomoci. „Najväčší záujem účastníkov bol o meranie glykémie. Zamestnancov fakulty tiež veľmi zaujímalo aj meranie tlaku a telesného tuku, zatiaľ čo študenti preferovali zisťovanie hladiny CO v krvi a pohybové aktivity,“ povedali študentky druhého ročníka všeobecného lekárstva na UPJŠ LF Dana Rusnáková a Diana Leová, ktoré zabezpečovali registráciu účastníkov.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj