Košice 27. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

 

Košice získali pri príležitosti 500. výročia reformácie ako jedno z desiatich miest na Slovensku ocenenie Európske mesto reformácie.

Evanjelická cirkev augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku ho udelila mestám, ktoré zohrali významnú úlohu pri šírení reformácie na území dnešného Slovenska. Informovala o tom dnes hovorkyňa mesta Košice Linda Šnajdárová.

Ilustračné foto

Za mesto Košice prevzal čestné označenie Európske mesto reformácie v nedeľu (26.3.) na slávnostných službách Božích v Banskej Štiavnici námestník primátora Martin Petruško. Odovzdal mu ho generálny tajomník Spoločenstva protestantských cirkví v Európe, biskup Michael Bünker a generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik.

“Košice sú známe ako mesto tolerancie a dialógu. Sú mestom národnostnej rozmanitosti jeho obyvateľov a ich vzájomnej náboženskej znášanlivosti. Práve v Košiciach vzniklo už pred vyše 20 rokmi Ekumenické spoločenstvo cirkví a náboženských spoločností, ktoré združuje kresťanské a cirkevné spoločenstvá na území mesta. Jedným z jeho zakladajúcich členov je Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku, ktorá sa rozhodla udeliť Košiciam čestný titul Európske mesto reformácie. Vedenie mesta Košice s vďakou prijíma toto ocenenie pre naše mesto,” povedal Petruško.

Ako dodal pri tejto príležitosti, veria, že podujatia organizované v rámci 500. výročia reformácie prispejú k ďalšiemu zjednocovaniu Košičanov na báze vzájomnej spolupatričnosti, pochopenia a spoločne vynaloženého úsilia smerujúceho k ďalšiemu skvalitňovaniu života v meste.

 

Príspevok Košice ako jedno z desiatich miest v SR dostali titul Európske mesto reformácie zobrazený najskôr Hlavné správy.