Košičania v petícii požadujú zachovanie kláštora karmelitániek bez blízkej bytovej výstavby

Košice 13. januára 2018 (HSP/Foto:podpisem.sk)

V susedstve košického sídliska KVP sa od roku 1995 nachádza Kláštor Karmel, ktorého zotrvanie v pôvodnom stave bez developerských projektov v jeho blízkosti požadujú niektorí obyvatelia. Rozhodli sa spísať petíciu, v ktorej apelujú na primátora a poslancov, aby zabránili snahám blízkeho jazdeckého klubu o výstavbu obytných domov v tesnej blízkosti kláštora a podčiarkujú kultúrny a duchovný prínos kláštora. 
Kláštor Karmel na košickom sídlisku KVP

Veriaci žiadajú primátora Košíc a poslancov miestneho zastupiteľstva o dodržanie podmienok kúpnej zmluvy medzi Mestom Košice a Jazdeckým klubom EMCAR. Sú proti akejkoľvek novej výstavbe, ktorá by znemožnila v budúcnosti vybudovať plánovaný jazdecký areál na uvedenom pozemku. Zároveň žiadajú o definitívne stavebné utíšenie bezprostredného okolia Karmelu v Košiciach zmenou územného plánu.
Sestry bosé karmelitánky, ktoré existujú od 16. storočia vo väčšine krajín sveta, postavili kláštor na sídlisku KVP v roku 1995. Košičania tým podľa signatárov výzvy získali duchovnú perlu, keďže sestry podľa prísnej pápežskej klauzúry kontemplatívne žijú iba v ohraničenom priestore svojho kláštora a priľahlej záhrady, kde sú napokon aj pochovávané.
“Sestry postavili kláštor v tichom prostredí, kde podľa pôvodného územného plánu nebola plánovaná rozsiahla výstavba. Na prelome rokov 2015/2016 prebehla podpisová akcia na podporu sestier karmelitánok ohľadom výstavby obytného súboru „Povrazy“ na pravej strane od ich pozemku. Investor tam citlivo znížil zastavanosť územia aj výšku budov, takže intimita sestier karmelitánok z pravej strany ostane zachovaná. V
Vľavo od kláštora sa nachádza pozemok patriaci jazdeckému klubu. Jazdecký klub ho získal od mesta Košice za cenovo výhodných podmienok s tým, že na ňom vybuduje jazdecký areál. Aktuálne však investor spojený s jazdeckým klubom na tomto pozemku plánuje namiesto výstavby jazdeckého areálu výstavbu viacpodlažných obytných domov. Ide o konanie v rozpore s podmienkami kúpnej zmluvy, navyše zásadným spôsobom narúšajúce intimitu sestier karmelitánok, ktorá je potrebná k plneniu ich poslania – tichým modlitbám za dobro sveta v skrytom spôsobe života,” uvádza sa v petícii.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)