Hongkong 27. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vincent Yu)

Verejná podpora požiadaviek, ktoré pred časom viedli k protestom v Hongkongu, vzrástla aj napriek nemožnosti zhromažďovania sa v dôsledku šírenia nového koronavírusu. Podľa prieskumu agentúry Reuters sa medzi obyvateľmi Hongkongu taktiež rozšírila nedôvera, že vláda v Pekingu je schopná zvládnuť krízu v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou

Ilustračné foto

Za odstúpenie správkyne Hongkongu Carrie Lamovej je podľa prieskumu 63 percent opýtaných, čo je o šesť percent viac než v decembri. Demonštrácie vznikli vlani v reakcii na návrh dodatku zákona o vydávaní občanov Hongkongu pekinským úradom, ktorý predložila Lamová.

O osem percent vzrástla aj podpora požiadavky všeobecného volebného práva. „Demonštranti zo svojich požiadaviek nezľavili ani počas epidémie,“ uviedol profesor Ma Ngok z Čínskej univerzity v Hongkongu.

Zo získaných dát ďalej vyplýva, že stúpenci protestov prevyšujú počet oponentov v pomere zhruba dva ku jednej.

Prieskum tiež ukázal nedôveru voči vládnym opatreniam v súvislosti so šírením koronavírusu. Spokojnosť s nimi vyjadrilo 33 percent respondentov, proti bolo až 54 percent.

„Dobré výsledky v boji proti pandémii prichádzajú vďaka sebadisciplíne obyvateľov Hongkongu, nie vďaka vláde,“ uviedla jedna z respondentiek prieskumu.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj