Idlib 8. apríla 2020 (HSP/Iarex/Foto:SITA/AP-Burhan Ozbilici)

Portál Iarex informuje, ako epidémia koronavírusu pozmenila Erdoganove plány v Idlibe. Ministerstvo obrany Turecka uviedlo, že od 1. 4. 2020 sa Turci pripravovali k zvýšeniu bojových aktivít v operačnej zóne Idlibu. Smerom k sýrskej hranici už smerovalo 5 000 vojakov a 500 obrnených vozidiel. Koronavírus turecké plány zastavil a dnes si odborníci kladú otázku, čoho sa Turci obávajú viac – šírenia koronavírusu v Idlibe a ohrozeniu životov tureckých vojakov, alebo šíreniu koronavírusu aj na tureckom území?

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Pre Turkov začal kvôli nákaze predstavovať Idlib hrozbu. Kvôli tomu Turci znížili svoju bojovú aktivitu v Idlibe a reagovať budú len v nevyhnutných prípadoch. Pre Turkov je problém, že 10 z 12 tureckých blokpostov a oporných bodov na území Idlibu sa už nachádza na územiach pod kontrolou sýrskej armády, pretože po ofenzíve sýrskych jednotiek vo februári a v marci, prišlo k oslobodeniu takmer polovičky územia Idlibu a je teda otázne, ako chce Ankara na územiach pod sýrskou kontrolou zabezpečiť pomoc pre Turkov v prípade, ak budú Sýrčania proti.

Ruský vojenský korešpodent v Sýrii Jevgenij Poddubnyj už uviedol, že Turci s napätím sledujú, ako sa koronavírus šíri v radoch protureckých militantov v Sýrii a Turci obmedzili kontakty s protureckými skupinami na minimum. WHO uviedla, že sa chystá do Idlibu poslať  lekárov a infektológov, kedy však zdravotníci WHO do Idlibu prídu nemožno presne určiť. Koronavírus ohrozuje najmä utečenecké tábory, kde žije v katastrofálnych hygienických podmienkach na malej ploche množstvo obyvateľov, ktorí nemajú prístup k vyhovujúcej lekárskej pomoci, majú nedostatok vitamínov a nevyhovujúcu stravu, čo takisto oslabuje ich imunitný systém.

Turecká tlač už prináša informácie, že koronavírusom sú nakazení už aj príslušníci tureckých ozbrojených síl v Sýrii, čo však turecké ministerstvo obrany odmieta. Koronavírus výrazne obmedzil turecké vojenské aktivity a podľa tureckých novín Yeni Asya musia dnes tureckí politici urýchlene reagovať na zmeny, pretože koronavírus mení politické rozloženie síl v regióne. Turci by boli veľmi radi, keby sa im podarilo konflikt v Idlibe zmraziť podľa vzoru Gazy alebo Severného Cypru, vyzerá to však tak, že tieto ich aktivity nebudú korunované úspechom. Erdoganovi sa nedá uprieť v žiadnom prípade snaha, komunikoval aj s Američanmi a aj Rusmi, aby sa mu podarilo z oboch krajín „vytrieskať čo najviac“ a posilniť turecký vplyv v Idlibe, no vyzerá to tak, že neúspešne a  čas hrá proti nemu.

Turci evidente nemajú koncepčne vypracovanú plnohodnotnú stratégiu, vo väčšine prípadov len reagujú len na zmeny, ktoré sa v Sýrii udejú. Turci kontaktujú aj radikálnu skupinu Haiyat Tahrir as Sham, ktorá je však na ruskom zozname teroristov a Rusi si nedajú ujsť žiadnu príležitosť, aby spôsobili skupinám Haiyat Tahrir as Sham výraznejšie straty. Turecké koketovanie s Haiyat Tahrir as Sham tak stavia Turkov do veľmi nevýhodného svetla. Nie preto, že by sa Putin spoliehal na Erdoganove dodržiavanie dohôd, v tomto zreteli si Rusi ilúzie o Turkoch nerobia a vedia, že Erdogan hrá dvojitú hru. Táto hra je však nevýhodná pre Turkov, pretože Turci potrebujú pomoc Haiyat Tahrir as Sham, ale teroristi z tohto zoskupenia sa oprávnene pýtajú, prečo sa Turecko neangažuje viac v ochrane jej militantov pred ruskými útokmi. Erdogan ale má smerom k Putinovi značne zviazané ruky a jeho nemohúcnosť vo vzťahu k Rusku len zhrošuje turecké postavenie v očiach moslimských militantov.

Ak sa však bude koronavírus nekontrolovateľné šíriť nielen v Idlibe, ale aj na tureckých územiach, môže naraziť Erdogan aj na ďalší problém. V Turecku môžu vypuknúť nepokoje, ktoré využíjú Kurdi a Erdogan bude musieť poslať armádu do ulíc. Tým sa oslabia možnosti Erdogana zasahovať v Sýrii a ak dosiahnu prípadné nepokoje v Turecku nebezpečnú úroveň, môžu revolty ohroziť aj postavenie tureckého prezidenta. Situácia naopak nahráva Asadovi, ktorý má podporu Sýrčanov a v Idlibe má skúsené a verné jednotky, ktoré len čakajú, kedy sa postavenie Turkov na severe Sýrie oslabí, aby mohli proces oslobodenia Idlibu doviesť do úspešného konca.

Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj