Pchjongjang 19. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pyongyang Press Corps Pool via AP)
 
Severná a Južná Kórea sa v stredu dohodli na vytvorení námornej, vzdušnej a pozemnej nárazníkovej zóny v pohraničnej oblasti v záujme zredukovania vojenského napätia, zabránenia náhodným potýčkam a budovania dôvery. Informovali o tom agentúry Jonhap a AP.

Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un (vpravo) a juhokórejský prezident Mun Če-in (vľavo)

Obe Kórey sa zároveň dohodli aj na uskutočnení spoločných vojenských cvičení blízko vojenskej demarkačnej línie, na zrušení niektorých stanovíšť pohraničnej stráže, ako aj na podniknutí krokov vedúcich k odzbrojeniu Spoločnej bezpečnostnej oblasti v demilitarizovanej zóne.
Tieto opatrenia sú zahrnuté v dohode, ktorú podpísali ministri obrany oboch krajín po summite medzi juhokórejským prezidentom Mun Če-inom a severokórejským vodcom Kim Čong-unom v Pchjongjangu.
Mun Če-in po stretnutí s Kimom uviedol, že obe strany sa dohodli na zriadení a prevádzkovaní spoločného vojenského výboru v záujme diskutovať o implementácii vzájomnej vojenskej dohody na “trvalom základe”. Mun tiež vyzdvihol, že počas summitu sa obe Kórey dohodli na odstránení “všetkých hrozieb na polostrove,” ktoré by mohli vyvolať vojnu.
Na summite vznikla tiež dohoda o podniknutí dodatočných krokov k denuklearizácii Kórejského polostrova. Severná Kórea súhlasila s trvalým uzatvorením svojho zariadenia na testovanie raketových motorov Tongchang-ri, povedal na tlačovej konferencii juhokórejský prezident. “Severná Kórea vyjadrila vôľu pokračovať v podnikaní dodatočných krokov ako napríklad trvalé uzatvorenie jadrového zariadenia Jongbjon” v prípade, ak Spojené štáty podniknú príslušné opatrenia v súlade so spoločným vyhlásením USA a KĽDR z 12. júna, dodal Mun.
V spoločnom vyhlásení Muna a Kima po summite sa tiež uvádza, že Severná a Južná Kórea sa budú spoločne usilovať o právo byť hostiteľmi letných olympijských hier v roku 2032. Zároveň sa obe Kórey dohodli na spolupráci ohľadne väčších športových podujatí, ako napríklad letné olympijské hry v roku 2020. Obe strany sa tiež dohodli na návšteve umeleckého zoskupenia z Pchjongjangu v juhokórejskej metropole Soul v októbri tohto roka.
 
Príspevok Kórey sa dohodli na vytvorení nárazníkových zón v pohraničnej oblasti zobrazený najskôr Hlavné správy.