New York 21. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jung Yeon-Je)

Juhokórejský prezident Mun Če-in vyzval dnes Organizáciu Spojených národov, aby hrala väčšiu úlohu pri mierovom riešení severokórejskej jadrovej krízy. Označil ju za najnaliehavejšiu výzvu, ktorej čelí svetová organizácia, informovala agentúra Jonhap
Na archívnej snímke juhokórejský prezident Mun Če-in

Mun vo svojom prvom prejave na pôde Valného zhromaždenia OSN vyjadril podporu pre tvrdšie sankcie v reakcii na nedávne testy severokórejských jadrových zbraní. Vyzval Pchjongjang, aby sa ich vzdal a pristúpil na dialóg.
Mun Če-in uviedol, že Severná Kórea “musí okamžite prestať s nebezpečnými rozhodnutiami, ktoré by mohli viesť k jej vlastnej izolácii a kolapsu, a mala by si vybrať cestu dialógu”. Zdôraznil pritom potrebu multilaterálneho dialógu so Severnou Kóreou, aby sa zachoval mier. “Sme pripravení pomôcť Severnej Kórei spolu s medzinárodným spoločenstvom hneď, ako sa Severná Kórea rozhodne byť na správnej strane dejín,” uviedol juhokórejský prezident a vyjadril nádej, že súčasné napätie sa podarí udržať pod kontrolou.
“Všetky naše snahy slúžia na zabránenie vypuknutiu vojny a zachovanie mieru. V tomto ohľade musí byť situácia ohľadom severokórejskej jadrovej otázky riadená stabilne, aby sa napätia nadmerne nestupňovali alebo aby náhodné vojenské zrážky nezničili mier,” zdôraznil Mun Če-in.
Jeho prejav nasledoval dva dni po tom, ako sa americký prezident Donald Trump na tej istej pôde vyhrážal “úplným zničením” Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), ak napadne Spojené štáty alebo ich spojencov.
Trump dnes novinárom popri Valnom zhromaždení OSN povedal, že uvalí na Severnú Kóreu viac sankcií, ale neuviedol k tomu žiadne podrobnosti, píše agentúra DPA.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.