Bratislava 24. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR)

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Ivan Korčok sa v pondelok (25. septembra) zúčastní na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti v Bruseli. Pôjde o prvé formálne zasadnutie ministrov a štátnych tajomníkov pre európske záležitosti pod vedením estónskeho predsedníctva v Rade EÚ
Na snímke štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok

Hlavným bodom agendy bude príprava najbližšieho zasadnutia Európskej rady, ktoré sa uskutoční v októbri. Lídri budú mať na stole široké portfólio tém vrátane prehlbovania obrannej spolupráce, migrácie, rozvoja digitálnej Európy či aktuálnych zahraničnopolitických otázok.
Ministri sa v tomto kontexte budú venovať taktiež tradičnému, no o to dôležitejšiemu hodnoteniu napĺňania záverov ostatných summitov lídrov EÚ.
Členské štáty budú mať na pondelkovom zasadnutí príležitosť prezentovať reakcie na predbežné legislatívne a nelegislatívne zámery Komisie, ktoré načrtol predseda Európskej komisie J.-C. Juncker vo svojom prejave o stave Únie (13. septembra). Diskusia vytvorí priestor pre stanovenie priorít Rady EÚ vo vzťahu k pracovnému programu Európskej komisie na rok 2018.
Počas pracovného obeda bude následne pozornosť sústredená na nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019, konkrétne na spôsob obsadenia 73 kresiel uvoľnených po europoslancoch Spojeného kráľovstva po jeho odchode z EÚ.
Po skončení riadneho zasadnutia sa ministri EÚ27 zídu aj v rámci osobitného formátu Rady pre všeobecné záležitosti (podľa článku 50. Zmluvy o EÚ), počas ktorého budú vo svetle piatkového prejavu (22.septembra) premiérky Spojeného kráľovstva T. May vo Florencii diskutovať o aktuálnom stave rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.