Bratislava 26. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Štátny tajomník rezortu diplomacie Ivan Korčok dnes (26. mája) vystúpil na bratislavskom fóre GLOBSEC
Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok

Najskôr diskutoval v rámci Globsec Young Leaders Forum (GYLF) s tridsiatkou mladých ľudí z rôznych štátov sveta – z vládnej a mimovládnej sféry ako aj z akademického sektora. Vo svojom vystúpení pripomenul veľkú dynamiku zmien od rozšírenia EÚ v roku 2004 či podpisu Lisabonskej zmluvy. Okrem očakávanej stabilizácii musela Únia ihneď čeliť sérií kríz. Najmä migračná kríza poznačila vzťahy medzi štátmi a naštrbila dôveru občanov.
I. Korčok konštatoval: „Hľadanie odpovede na otázku ako ďalej sa však v poslednom čase zmenilo na „súťaž krásy“, kto príde s originálnejším konceptom – vrátane dvojrýchlostnej Európy. Nemyslím si však, že môže byť východiskom súčasného stavu.“ Podľa jeho slov by odpoveďou mala byť zhoda na dobudovaní hlavných projektov integrácie, ktorými sú Eurozóna, jednotný trh a schengenský priestor. „Máme pred sebou ešte veľa práce, aby tieto projekty naplno fungovali a prinášali čo najväčší úžitok. Preto dnes nie je čas na filozofovanie, ale rozhodné kroky smerom k ich dokončeniu,“ doplnil štátny tajomník.
Vo večerných hodinách vystúpil štátny tajomník v rámci tzv. Night Owl Session. O súčasnej situácii v Únii, poznačenej Brexitom, ako aj o jej budúcnosti, pri ktorej rezonujú úvahy o dvojrýchlostnej Európe, jadre či hlbšej integrácii diskutoval s prezidentkou Estónska, K. Kaljulaid, bývalým premiérom Poľska, J. K. Bielecki, ako aj riaditeľom Jacques Delors Institute, Y. Bertoncinim.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.