Bratislava 26. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jakub Kotianť)

Brexit, práva Slovákov vo Veľkej Británii, bilaterálne vzťahy, bezpečnosť v Európe a západný Balkán sú témy, o ktorých dnes hovoril štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok s britským ministrom zahraničných vecí Borisom Johnsonom
Na snímke Ivan Korčok

Korčok pripomenul, že rokovania o brexite sa dostávajú do rozhodujúcej fázy. “Je to ako pri každom rozvode, ktorý je bolestivý, nepríjemný a veľa stojí. Je v rukách oboch strán, aby tento proces bol zvládnutý organizovane,” povedal na tlačovej konferencii v Bratislave po rokovaní s Johnsonom. Dodal, že v prejave britskej premiérky Theresy Mayovej vidí Slovensko mnoho konštruktívnych námetov.
“Naďalej najdôležitejšími otázkami v rokovaniach pre Slovensko, pre 27 členských štátov aj pre Britániu zostávajú otázky spojené s právami občanov, finančné vyrovnanie a potom komplikované právne otázky, ako zabezpečiť vynútiteľnosť týchto práv po odchode Veľkej Británie,” uviedol s tým, že si želá pokrok v rokovaniach a čo najskoršie debaty o nastavení budúcich vzťahov EÚ a Británie.
Na snímke britský minister zahraničných vecí Boris Johnson
Johnson ubezpečil, že Británia urobí všetko pre to, aby boli práva Slovákov na jej území rešpektované. “Veľmi silno si vážime príspevok občanov SR pre našu spoločnosť, ktorých je vo Veľkej Británii 95.000. Máme ich radi, ceníme si ich a urobíme všetko pre to, aby ich práva boli rešpektované. Povedali sme jasne, že tieto práva budú chránené,” poznamenal. Potvrdil, že Londýn si bude v prechodnom období naďalej plniť svoje legitímne záväzky. Vyzdvihol aj spoluprácu v boji proti terorizmu.
Korčok s Johnsonom vyzdvihli aj ekonomickú spoluprácu oboch krajín, spomenuli investície na Slovensku vrátane automobilky Jaguar Land Rover. “Veľká Británia je strategický investor na Slovensku,” povedal Korčok. Johnson potvrdil, že obchodovanie medzi Veľkou Britániou a Slovenskom sa zvyšuje. Investíciu v podobe automobilky podľa neho brexit nenaruší.
Korčok a Johnsnon sa zhodli, že vzťahy Slovenska a Británie sú intenzívne. “Naše vzťahy sú dnes založené na tisíckach väzieb, ktoré sú vytvorené medzi našimi občanmi a Britmi,” povedal Korčok. Johnson zdôraznil, že Británia síce vystupuje z EÚ, ale neodchádza z Európy. “A neopúšťame partnerstvo so Slovenskom,” vyhlásil. V otázke západného Balkánu sa zhodli, že táto oblasť má pre stabilitu a bezpečnosť Európy mimoriadny význam.
Na otázku, či by Johnson odporučil Slovákom vystúpiť z EÚ, britský minister odpovedal “nie” a že je na Slovákoch, akou cestou chcú ísť. “Na túto otázku odpovedajú slovenskí občania. Patríme medzi krajiny, ktoré majú najväčšiu a najsolídnejšiu podporu pre našu krajinu v EÚ,” doplnil Korčok.
Návšteva britského ministra zahraničných vecí sa uskutočňuje v čase, keď sa očakáva, že po vystúpení britskej premiérky Theresy Mayovej vo Florencii k budúcemu usporiadaniu vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ nadobudnú rokovania o brexite novú dynamiku. V pondelok sa začalo štvrté kolo rokovaní o podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z Únie.