Káhira 3. apríla 2018 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)
 
As-Sisi vyhral s veľkou prevahou prezidentské voľby v Egypte a vyhral ich aj s veľkou podporou kresťanských Koptov. Oficiálne výsledky boli vyhlásené v pondelok, 2. apríla. Podľa nich Sísí dostal 21.835.387 hlasov (97,08 percenta), zatiaľ čo jeho oponent Músá Mustafá Músá 656.534 (2,92 percenta). Volebná účasť dosiahla 41,05 percenta

Na snímke egyptský prezident Abdel-Fattah el-Sissi

Kopti sú praobyvatelia Egypta a preto len oni sú priamymi potomkami starých Egypťanov, z faraónskej doby.

Keď Arabi vtrhli so svojim islamom do Egypta a si ho podrobili, tak Kopti museli buď prestúpiť na islam a boli oslobodení od platenia daní, alebo tí, čo ostali verní svojej kresťanskej viere, museli platiť vysoké dane.

Dnes tvoria Kopti okolo 10 percent z obyvateľov Egypta.
Začiatkom roku 2015 išli svetom hrôzostrašné zábery: Na pobreží v Lýbii, na jednej pláži, kľačalo vedľa seba 21 egyptských Koptov, ktorých zajali islamskí teroristi ISIS a tí im zoťali hlavy.

Len niekoľko hodín po uverejnení videa na internete z tejto brutálnej popravy nevinných kresťanov, odštartovali v Egypte na príkaz prezidenta as-Sisiho vojenské lietadlá a zbombardovali tri základne Islamského štátu ako akt pomsty za smrť Koptov.
Za čias vlády Moslimského bratstva v Egypte, keď bol prezidentom Mohammed Mursi, tak teror proti Koptom bol takpovediac na dennom poriadku.

Moslimskí etrémisti ich prepadávali, vraždili a ničili ich kostoly. Mursi sa len ľahostajne prizeral a tento teror len formálne kritizoval, ale nič proti nemu nerobil.

Situácia sa pre Koptov zlepšila až vtedy, keď v roku 2013 armáda zvrhla vládu Mursiho a zlomila aj moc jeho strany.

Nový prezident as-Sisi drží nad Koptami ochrannú ruku, hoci ani jemu sa celkom nepodarilo zabrániť niekoľkým ďalším teroristickým útokom islamistov proti Koptom.

Aj v uplynulom roku islamisti útočili na Koptov:

V apríli zahynulo pri súčasnom útoku na dva koptské kostoly v Egypte počas bohoslužieb 47 ľudí a o mesiac neskôr prepadli islamskí teroristi autobus s Koptami, ktorí išli navštíviť jeden starý koptský kláštor. Pri tomto atentáte zahynulo 30 Koptov.
Reakcia as-Sisiho prišla promptne. Dal vyhlásiť v krajine výnimočný stav a ten trvá dodnes. Veľké koptské chrámy a ďalšie koptské kultúrne a duchovné centrá odvtedy chránia vojenské hliadky.

Roman Bednár

Príspevok Kopti volili za prezidenta as-Sisiho. Chráni ich pred islamistami zobrazený najskôr Hlavné správy.