Vatikán 21. marca 2019 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TASR/AP-Andrew Medichini)
 
Nebojme sa to povedať: Cirkev dnes potrebuje hlbokú reformu, k nej dôjde skrze naše obrátenie, hovorí kardinál Robert Sarah. Prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatosti vstúpil do debaty na tému súčasnej krízy Cirkvi. Nahliada na ňu z perspektívy obyčajných veriacich a veľkých zástupcov verných kňazov

Na snímke kardinál Robert Sarah

Stále ďalšie odhaľovanie ľudských slabostí v cirkvi otriasa vierou katolíkov a vrhá tieň podozrení na duchovenstvo. Kardinál Sarah chce vrátiť dôveru a pokoj. “Nepoddávajte sa pochybnostiam, vytrvajte pri učení cirkvi, buďte vytrvalí v modlitbe; v cirkvi bude vždy dosť svetla pre každého, kto hľadá Boha,” píše africký kardinál.
Súčasnú krízu však neberie na ľahkú váhu. To, čo sa deje, vníma vo veľmi radikálnych kategóriách. Škandály, ktoré vychádzajú najavo, vidí prizmou Judášovej zrady. Je to zrada, ktorá sa dnes napĺňa, ale pripravená a spôsobená bola inými zradami, menej viditeľnejšími, subtilnejšími, ale tiež hlbokými. Opustili sme modlitbu a vrhli sme sa do prúdu aktivizmu, píše kardinál Sarah.
Hanbíme sa za Ježiša, Jeho zjavenie a morálne učenie. Aby sme sa páčili svetu, spochybnili sme zjavenú pravdu a zbavili sme morálku jej významu. Niektorí kňazi si osobujú právo na súkromný život, iný sa posúvajú tak ďaleko, že chcú mať právo na homosexuálne chovanie, pokračuje ďalej prefekt Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatosti.
Jadro krízy je podľa neho predovšektým duchovného rázu, je krízou viery. Diabol však usiluje o to, aby sme sa snažili riešiť krízu výlučne ako problém ľudskej inštitäcie. “Ak chces zdvihnúť cirkev, padni na kolená,” píše kardinál Sarah a zdôrazňuje, že práve modlitba musí byť prvou odpoveďou na dnešnú situáciu. Takúto krízu totiž nie je možné prekonať ľudskými silami.
Kardinál Sarah o tom píše v príhovore k novému knižnému rozhovoru, ktorý sa objaví dnes vo francúzskych kníhkupectvách pod názvom Le soir approche et déjà le jour baisse.
Prefekt vatikánskeho dikastéria ho označuje za “krik svojej duše”. “Už onedlho budem pred Večným sudcom. Čo Mu poviem, pokiaľ vám neodovzdám pravdu, ktorú som sám získal? My biskupi sa musíme chvieť pri pomyslení na svoje mlčanie, ktoré na nás zvaľuje vinu, na mlčanie, ktorá nás robí spoluvinníkmi, na mlčanie, ktorým sme sa chceli pripodobniť svetu,” píše kard. Sarah.
V úvode k svojej novej knihe poukazuje tiež na zvláštnu rolu lásky k Petrovmu nástupcovi. Nie náhodou knihu venuje dvom pápežom: Benediktovi XVI. a Františkovi.
 
Príspevok Konzervatívny kardinál Sarah: Cirkev potrebuje obrátenie. “Hanbíme sa za Ježiša, Jeho zjavenie a morálne učenie. Aby sme sa zapáčili svetu, spochybnili sme zjavenú pravdu a zbavili morálku jej významu” zobrazený najskôr Hlavné správy.