Brusel/Bratislava 6. marca 2018 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)

Osobitná kontrolná misia vyslaná Európskym parlamentom (EP) navštívi Slovensko vo štvrtok a piatok (8. a 9.3.). V jej radoch budú členovia parlamentného výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) a rozpočtového výboru (BUDG).
Ilustračné foto

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý zriadenie kontrolnej misie inicioval, uviedol, že detaily a personálne obsadenie tejto pracovnej cesty spresní v stredu popoludní (o 15.00 h) Konferencia predsedov EP. Poslanec pripomenul, že osobitná misia bola vytvorená pre závažné podozrenia, že vražda slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej je spojená s podvodmi v oblasti európskych dotácií.
Podľa návrhu pracovnej cesty, ktorý má TASR k dispozícii, europoslanci prídu na Slovensko v stredu večer, po pristáti na viedenskom letisku. Ich pracovný program sa ešte dolaďuje, avšak záujem majú o stretnutie so zástupcami slovenských mimovládnych organizácií, ktoré sa angažujú v boji proti korupcii, rovnako ako aj na stretnutí s novinármi. Z oficiálnych predstaviteľov by sa chceli stretnúť s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, predstaviteľmi ministerstva pôdohospodárstva a Pôdohospodárskej platobnej agentúry a na najvyššej úrovni aj s premiérom Robertom Ficom, ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, ministrom financií Petrom Kažimírom, ako aj s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim.
V druhý deň svojej návštevy europoslanci navrhli stretnutie s riaditeľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petrom Hraškom, prezidentom Policajného zboru Tiborom Gašparom a so šéfom Finančnej spravodajskej jednotky Pavlom Vorobjovom.
Pred uskutočnením tlačovej konferencie si chce skupina europoslancov v piatok popoludní pietnou spomienkou vo Veľkej Mači uctiť pamiatku zavraždeného novinára a jeho snúbenice.

Richard Sulík sa nezúčastní na kontrolnej misii EP na Slovensku
Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík sa vzdáva svojej účasti v delegácii europoslancov, ktorí prídu na Slovensko v súvislosti s vyšetrovaním zneužívania eurofondov a vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Europoslanca Sulíka nominoval Európsky parlament.
TASR o tom informovala hovorkyňa SaS Katarína Svrčeková.
“Nechcem byť a nebudem zdrojom pochybností o objektívnosti vyšetrovania či zbytočného rozmazávania situácie. S ostatnými členmi delegácie sa rád stretnem a odpoviem na všetky ich otázky. To, čo sa deje na Slovensku, je príliš tragické na to, aby sa pozornosť odkláňala inam. Je dôležité, aby sa vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej čím skôr a riadne vyšetrila,” vysvetlil Sulík.
Osobitná kontrolná misia vyslaná Európskym parlamentom (EP) má Slovensko navštíviť vo štvrtok a piatok 8. a 9. marca. V jej radoch budú členovia parlamentného výboru pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) a rozpočtového výboru (BUDG).
Misia bola vytvorená pre závažné podozrenia, že vražda slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej je spojená s podvodmi v oblasti európskych dotácií.
Detaily a personálne obsadenie tejto pracovnej cesty spresní v stredu popoludní Konferencia predsedov EP, uviedol europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý zriadenie kontrolnej misie inicioval.