Frankfurt nad Mohanom 24. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)

Hlavný ekonóm Deutsche Bank David Folkerts-Landau žiada, aby európski a najmä nemeckí politici viedli s budúcou americkou vládou Donalda Trumpa „konštruktívny dialóg“.

Na snímke Donald TrumpNa snímke Donald Trump

„Ak by sa transatlantická spolupráca, ktorá je taká mimoriadne dôležitá práve pre úspech nemeckého priemyslu natrvalo zhoršila, bol by budúci rast blahobytu výrazne ohrozený“, Folkerts-Landau to uviedol vo svojej najnovšej ešte nezverejnenej stati, ale portál FAZ.net ju má k dispozícii. Autor predpokladá, že práve Nemecko a Spojené štáty by na zhoršenie vzťahov zrejme doplatili najviac.

V stati sa vyzdvihuje politická stabilita Nemecka v uplynulých desaťročiach, fakt, že v ňom nedošlo k excesom v hospodárstve. Zdôrazňuje sa, že sa presadila dlhodobá orientácia podnikov a občanov zrieknutia sa okamžitého podielu na výsledkoch. To prispelo k posilneniu postavenia Nemecka vo svete.

„Medzi veľkými krajinami je nemecká, hospodárska a politická stabilita jedinečná,“ konštatoval Folkerts-Landau. Británia bude roky bojovať s dôsledkami brexitu. Taliansko a Francúzsko sú zatiaľ tiež mimo hlavného prúdu, lebo neurobili potrebné reformy. Japonsko uviazlo v deflácii. Čínsky finančný systém bude čoraz krehkejší. „Nemecko bude kotvou stability s neotrasiteľnou vedúcou úlohou v Európe“. Ako jediná krajina sa tým nachádza na rovnakej úrovni ako Spojené štáty”, píše Folkerts-Landau.

Autor vidí hospodársku silu Nemecka položenú na viacerých pilieroch. Krajina sa hospodárskym rastom hrubého domáceho produktu (HDP) viac ako polstoročie nachádza v špičke priemyselných štátov. Od roku 2007 vedú Nemecko a Spojené štáty túto skupinu priemerným medziročným rastom HDP 1,3 %. Väčšina krajín eurozóny od začiatku storočia bojuje s ekonomickými problémami.

Rast zamestnanosti v krajine sa od vypuknutia finančnej a hospodárskej krízy v roku 2008 zvýšil výraznejšie než v iných priemyselných krajinách. Kým v Španielsku a Taliansku je bez práce 43 a 36 % mladých ľudí, v Nemecku ich je 7 %.
Euro je podľa Folkertsa-Landaua pre Nemecko výhodné. Je to aj preto, že ak by došlo k rozpadu eurozóny, staro-nová nemecká marka by dosiahla výrazný vzostup hodnoty.

Zhodnotila by sa aj napriek tomu, že by Nemecko nenávratne prišlo asi o jeden bilión eur vložených do viacerých záchranných fondov. S prihliadnutím na očakávané budúcoročné voľby v dôležitých krajinách EÚ, napríklad vo Francúzsku a Holandsku a na výsledok nedávneho talianskeho referenda o zmenách ústavy. Folkerts-Landau uviedol, že „ak by v dôležitých partnerských krajinách nadobudli prevahu eurokritické prúdy a tým by sa posilnili odstredivé sily, mohli by dôjsť aj v Nemecku k prehodnoteniu nákladov a úžitku“ (EÚ).

Autor vyzdvihol prvé pozitívne momenty utečeneckej politiky kancelárky Angely Merkelovej. Vo februári v denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že ak prehrá Merkelová, prehrá aj Európa. Teraz na 14 stránkach hovorí o sile nemeckého priemyslu a politiky, ktorý uviedol Merkelovej citátom: „Ľuďom v Nemecku sa ešte nikdy nedarilo tak dobre“.