18. februára 2018 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

Na portáli politexpert ruský vojenský expert Konstantin Sivkov, kapitán 1. stupňa, doktor vojenských vied a člen-korešpondent RA RAN vysvetlil dôvody nasadenia Kalibrov v Sýrii a uviedol dôvody, prečo sa operácie v Sýrii zúčastnilo ruské vojenské námorníctvo
Na snímke Konstantin Sivkov

Operácie v Sýrii sa okrem letectva a pozemných síl zúčastnilo aj ruské vojenské námorníctvo. Sýrske vojenské námorníctvo by nedokázalo vykonávať operácie, ktoré vykonávali ruské bojové lode, pretože  k plneniu daných strategických úloh nemali Sýrčania dostatok vhodných zbraní. Počas občianskej vojny v Sýrii sa značne znížil početný stav sýrskeho vojenského námorníctva a navyše v sýrskom vojenskom námorníctve je nedostatok vhodných kádrov. Takisto by sýrske vojenské námorníctvo nedokázalo zasahovať proti teroristom v hĺbke sýrskeho štátu, čo Rusi dokázali.
Konstantin Sivkov uviedol, že bojové lode ruskej flotily vyplnili dve základné úlohy v sýrskej kampani. V prvom rade Moskva dopravila do Sýrie zbrane, zásoby, medikamenty, pohonné hmoty, proste všetko čo bolo potrebné pre riešenie bojových úloh.
Druhý faktor, ktorý splnilo ruské vojenské námorníctvo na výbornú bolo nasadenie 180 okrídlených rakiet Kaliber. Kalibre dokázali pokryť celé územie Sýrie a ruskí velitelia Kalibre použili na likvidáciu veliteľských a komunikačných centier teroristov, kde sa okrem miestnych arabských poľných veliteľov nachádzali aj cudzí odborníci, ktorí sa do nasadenia prvej vlny Kalibrov cítili v Sýrii pomerne bezpečne.
Kalibre spôsobili doslovný masaker vo veliteľských štáboch teroristov, zahynuli najskúsenejší poľní velitelia a cudzí inštruktori,  ďalšími cieľmi Kalibrov sa stali dôležité sklady zbraní, streliva a pohonných hmôt. To čo nezlikvidovali Kalibre, dorazilo potom ruské letectvo. Bez pohonných hmôt a zbraní, ktoré do Sýrie dopravilo ruské vojenské námorníctvo by však ruskí letci nemohli vykonávať svoje úspešné bojové akcie.
Ruské vojenské námorníctvo teda splnilo svoje úlohy na výbornú a výraznou mierou sa podieľalo na zlomení bojového potenciálu ISIS, ako aj “umiernených bánd”. Momentálne ostáva Američanom v Sýrii už len posledná zástupná armáda a tou sú Kurdi. Keďže proti existencii kurdského štátu vystupujú rozhodným spôsobom Irán, Turecko, Sýria a Irak (Kurdov podporujú Američania a Izrael), bude sa kurdská otázka riešiť v prvom rade na pôde OSN. Američania nemajú mandát od OSN pôsobiť v Sýrii, v krajine pôsobia v rozpore s medzinárodným právom. Po úspešnej likvidácii teroristov v Idlibe a ukončení tureckej operácie v Afrine možno očakávať, že sa sýrske vojenské jednotky a ich spojenci zapoja do bojov na východnom brehu Eufratu.
Podľa viacerých ruských odborníkov v tom čase už budú mať k dispozícii nové ruské zbrane, vrátane moderných systémov protivzdušnej obrany a do bojov sa môžu znova zapojiť aj ruské Kalibre.