Damask 21. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-)

Ruský vojenský a politický expert Konstantin Sivkov vo svojej expertíze určil, aké má Asad šance na víťazstvo v Deir-ez-Zor. Informáciu priniesol portál newinform

Teroristi z ISIS pokračujú v útokoch na Deir-ez-Zor na východe Sýrie. O bojoch v Deir-ez-Zor prináša v poslednej dobe pomerne presné informácie libanonský denník Al-Ahbar.

sikov kopieKonstantin Slivkov

Teroristi ovládajú časť vojenskej cesty medzi mestom a letiskom a pri prielome rozdelili kotol v Deir-ez-Zor na dve časti. Výsadkári, Republikánska Garda však v Deir-ez-Zor od začiatku bojujú v obkľúčení, nikdy však proti nim neútočila elita ISIS a v takom mohutnom množstve.

Mesto je v blokáde, doplňovať zásoby vrtuľníkmi je riskantné, kvôli tomu, že teroristi ISIS majú dostatok protilietadlových prenosných komplexov, ktoré im dodali ich sponzori.

Konstantin Sivkov, vojenský a politický analytik, doktor vojenských vied a špecialista vo vojenskej politológii, člen a korešpondent Ruskej akadémie vied (vojenská sekcia, raketové a delostrelecké vojská) uviedol k situácii v Deir-ez-Zor nasledujúce fakty.

„Hlavné nebezpečenstvo tkvie v tom, že ide o relatívne väčšie mesto, v ktorom žije cca 100 tisíc ľudí. Ak ISIS mesto obsadí, nastane lynčovanie a vraždenie civilistov, všetkým sa určite nepodarí utiecť. To je humanitárna časť problému“

„Operatívna čast problému tkvie v tom, že mesto predstavuje dôležitý operatívno-strategický objekt, ktorý má dôležitý význam pre vedenie bojových operácii.“

„Momentálne sa dopracúva operatívny plán masívneho nasadenia ruského a sýrskeho letectva. Určili sa priority útokov a letky, ktoré tieto útoky budú vykonávať“.

Podľa Konstantina Sivkova majú sýrske vládne jednotky pomerne dobrú pozíciu a všetky šance sa v Deir-ez-Zor udržať, pričom v obranných bojoch uštedria teroristom hrozivé údery, teroristi z ISIS hrajú „vabank“.

Okamžite, ako sa zlomí moc ISIS, vytlačia sa teroristi z klinu medzi mestom a letiskom letisko sa dostane z kritického postavenia a obnoví sa spojenie s mestom, začnú do mesta vo veľkom znova prúdiť posily, zásoby a munícia. Ruské letectvo, neznámi špecialisti a príslušníci miestnych kmeňov už dosiahli v útokoch na teroristov ISIS viacero dôležitých strategických víťazstiev.

Konstantin Sivkov hodnotí šance sýrskych vojakov na víťazstvo ako veľmi vysoké.

Ilustračné zábery z kokpitu Su-27 z októbra 2015