Bratislava 23. septembra 2019 (SITA/HSP/Foto:Facebook)

Ani tri súdom zamietnuté pokusy o vyhlásenie konkurzu na mäsokombinát Mecom Group neodradili kontroverzné firmy v pokračovaní predkladania návrhov na začatie konkurzu. Najnovšie začal Okresný súd v Prešove konkurzné konanie voči spoločnosti Mecom Group na návrh spoločnosti Mekom Ukrajina so sídlom v Kyjeve, ktorá s rovnakým návrhom neuspela už v októbri 2016 a v máji 2017. Následne sa o to pokúsila vo februári minulého roka aj bratislavská spoločnosť Fromex, ktorej návrh takisto súdy zamietli. Ako konateľ spoločnosti Mekom Ukrajina má pritom podľa medializovaných informácií vystupovať bývalý príslušník SIS Pavol Forisch

Ilustračné foto

Majiteľ Mecomu, investičná skupina Penta, hovorí o vydieraní spoločnosti. Tento návrh je totiž podľa hovorcu Penty Gabriela Tótha súčasťou dlhodobých aktivít organizovanej skupiny, ktorej cieľom je donútiť Mecom Group vyplatiť fiktívne pohľadávky. “Spoločnosť Mekom Ukrajina nedisponuje žiadnou pohľadávkou, ktorá by jej bola priznaná súdom alebo akýmkoľvek iným správnym orgánom a namiesto riadnej žaloby na súde sa týmto spôsobom pokúša zastrašovať a vydierať našu spoločnosť. Situácia je o to absurdnejšia, že ide už o štvrtý totožný návrh, pričom všetky tri predchádzajúce návrhy na konkurz súdy v minulosti zastavili ako bezpredmetné,” uviedol pre agentúru SITA Tóth.

Slovenské súdy sa pritom v predchádzajúcich prípadoch zamerali tak na opodstatnenosť pohľadávok navrhovateľov ako aj na platobnú schopnosť Mecomu. Pri svojich zamietavých rozhodnutiach pohľadávky označili za sporné a potvrdili aj to, že najväčší mäsokombinát na Slovensku Mecom je schopný uhrádzať svoje záväzky. Mekom Ukrajina si údajne nárokuje na takmer 4 milióny eur z dôvodu uplatnenia zmluvnej pokuty voči spoločnosti Mecom Group.

Najväčšiemu slovenskému mäsokombinátu Mecom Group sa pritom v posledných rokoch darí zvyšovať svoje výnosy. Hoci vlani vykázala stratu 700 tisíc eur, jej výnosy stúpli o vyše 4 % na 133,5 milióna eur. Kontinuálne pritom rastú každý rok od roku 2012, kedy dosiahli zhruba 75 miliónov eur. Podstatnú časť vlaňajších výnosov v sume 126,9 milióna eur spoločnosť vygenerovala z predaja mäsových výrobkov, zvyšok tvorili výnosy za predaj mäsa a služieb. Viac ako polovicu svojej produkcie pritom Mecom Group predáva za hranice Slovenska. Ku koncu minulého roka v spoločnosti pracovalo 1 163 zamestnancov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj