Bratislava/Rím 19. marca 2018 (HSP/Foto:TASR-František Iván)
 
Antonino Vadala a mafiánska skupina, v ktorej pôsobil, nemohla mať na svedomí vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Vyplýva to z vyjadrenia hlavného prokurátora Bruna Cherchiho. Hoci slovenské médiá, námestia a opoziční poslanci stále hovoria o talianskej stope, táto je odteraz nenávratne slepou uličkou.

Na snímke Antonio Vadala

Talianske médiá www.fanpage.it a www.veneziatoday.it uverejnili už 13. marca, teda v deň, keď bol na Slovensku zatknutý Antonino Vadala, články s informáciami o vyšetrovaní mafiánskej skupiny, ktorej bol Vadala členom. Talianskej polícii sa totiž podaril husársky kúsok – infiltrovali do skupiny vlastného agenta a tak bol vlastne Vadala pod stálym dohľadom policajných zložiek z viacerých štátov. Nepriamo tak potvrdili, že Vadala ani nikto z jeho skupiny nemohol byť za organizovaním vraždy Jána Kuciaka.
Prípadom dovozu kokaínu z Južnej Ameriky a jeho ďalšou distribúciou sa už niekoľko rokov zaoberala Guardia di Finanza di Venezia. Pracovalo sa v totálnom utajení, aby sa neohrozila bezpečnosť nasadeného agenta. Podarilo sa im odhaliť, že Ndrangheta založila firmu na dovoz ovocia z Južnej Ameriky a spolu s ovocím dovážali aj kokaín. Ako uviedol poverený hlavný prokurátor Bruno Cherchi, vyšetrovanie sa týkalo viacerých krajín, ako aj Slovenska, kde mal Vadala pobyt. Potvrdil, že existovala „koordinácia zo strany EuroJust-u a slovenských príslušných zložiek“. Na informácie bolo uvalené embargo, aby sa neodhalila činnosť agenta. A ako dodal, „dosiahli sme veľmi významný výsledok aj vďaka spolupráci, ktorú nám poskytli slovenské príslušné inštitúcie a Eurojust“.
Vadala a jeho spolupáchatelia boli pod kontrolou zvonka i zvnútra, takže finančná polícia mala dobrý prehľad o komunikácii medzi členmi skupiny. Keby pre nich predstavoval Kuciak čo i len malý problém, nepochybne by o ňom museli spolu komunikovať a polícia by tú informáciu musela zachytiť, lenže žiadna taká komunikácia neprebehla. Vadalovci budú súdení za drogové a súvisiace delikty, ale paradoxne, táto situácia ich zachráni od ešte ťažšieho obvinenia, a síce z vraždy mladého slovenského páru.
Na Slovensku sa ešte stále debatuje o talianskej stope, ale treba konečne povedať: táto ulička je slepá, Vadalovci to neboli. Hoci od samého počiatku bolo zjavné, že vražda nemá rukopis talianskej mafie, niektoré slovenské médiá však vytrvale ignorujú ostatné možnosti a stále oprašujú „taliansku“ verziu. Ktovie či to nebude tým, že fandia opozícii, ktorá sa cez majdan chce tak veľmi dostať k moci a definitívny koniec talianskej stopy môže byť aj koncom tej peknej rozprávky o zodpovednosti Ficovej vlády za smrť dvoch mladých ľudí, pre ktorú chodia každý piatok na námestia.
Ivan Lehotský
 
Príspevok Koniec talianskej stopy! Vadalovci to nemohli byť, hovoria talianske orgány zobrazený najskôr Hlavné správy.