Washington 31. augusta 2018 (HSP/Foto:screenshot YouTube)
 
Podľa bývalého podplukovníka americkej armády Daniela L. Davisa by USA nemali provokovať Rusko a Čínu, lebo sa im to môže vypomstiť. USA síce má najsilnejšie námorníctvo a letectvo, no nemôžu sa na to spoliehať. Rusko a Čína totiž napredujú vo vyvíjaní vesmírnych zbraní , ktoré môžu vyradiť z hry americké navigačné a spravodajské satelity.

Na snímke Daniel L. Davis

Spojené štáty Americké sú v súčasnej dobe z pohľadu vojenských zbraní top armádou sveta a patrične to aj využívajú na rôzne vojny po celom svete. Provokovať Rusko a Čínu sa im však nemusí vyplatiť. Myslí si to bývalý americký podplukovník Daniel L. Davis. Informoval portál Eurozpravy
“Urgentná, rozsiahla a naliehavá reforma spôsobu, akým vedieme americkú politiku, je nevyhnutná,” deklaruje vyslúžilý dôstojník.
Tento americký dôstojník taktiež  študoval vojenskú históriu a konštatuje, že ich spoločným znakom je to, že pád veľmocí často spôsobila viera vo vlastnú neporaziteľnosť.
A to je podľa neho aj prípad USA, ktoré majú bez debát najsilnejšie letectvo a námorníctvo, aké kedy svet videl, predstavujú dominantnú globálnu silu – vojenskú aj ekonomickú – pričom väčšina tejto dominancie je založená na moderných zbraniach a technológiách, ktoré využívajú, podotýka bývalý plukovník. Varuje však, že spoliehanie sa na technológie je dvojsečná zbraň.
Americký protivník môže jedného dňa využiť vesmírne zbrane a vyradiť americké navigačné a spravodajské satelity, čo by viedlo k zásadnej a okamžitej strate vojenskej spôsobilostí Spojených štátov, keďže mnoho ich presných zbraní by sa stalo nepoužiteľných a došlo by k dočasnému ochromeniu pozemných, vzdušných i námorných navigácii , vysvetľuje Davis. Dodáva, že narušená by bola aj komunikácia a aj na taktickej úrovni je väčšina americkej pozemnej bojovej sily postavená na schopnosti rozptýliť jednotky a viesť masívne paľbu, čo závisí práve na zachovaní komunikácie na veľké vzdialenosti.
“Vieme, že Čína a Rusko roky pracujú na vývoji prostriedkov na oslepenie, oklamanie či zničenie amerických družíc,” pokračuje bývalý dôstojník. Znepokojuje ho predovšetkým počínanie Ruska, o ktorom nie je k dispozícii veľa informácií, ale môže sa ukázať ako veľký problém.
Davis preto navrhuje dve okamžité zmeny. Po prvé, USA si musia uvedomiť limity svojej moci, apeluje Davis. Deklaruje, že Spojené štáty sa nemôžu neustále vyhrážať vojenskou silou v snahe prinútiť svojich konkurentov a nepriateľov k podvoleniu sa každej americkej požiadavke – ktorá by mala byť vždy jasne odôvodniteľná -, pretože takýto prístup len posilňuje strach z Ameriky a nabáda jej nepriateľov k intenzívnejšiemu výskumu a vývoju protiopatrení.
Po druhé, Spojené štáty si musia zachovať svoju silu, nabáda ex-dôstojník. Pripomína, že krajina strávila dve dekády trieštením svojich vojenských schopností, keď sa prestala zameriavať na potenciálne existenčné bitky a snažila sa ovládnuť malé konflikty a protipovstalecké boje, čo viedlo k zastaraniu americkej vojenskej techniky, bilionovým dlhom k financovaniu bezvýznamných a zbytočných bojových operácií a skutočnému úpadku konvenčných bojových zručností amerických jednotiek, ktoré sú potrebné k boju so schopným, tradičným protivníkom.
Samuel Gdovin
 
Príspevok Koniec americkej dominancie: USA hrozí tvrdá vojenská porážka, varuje americký dôstojník zobrazený najskôr Hlavné správy.